wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaUSAMassachusettsRok 2022 jednym z najcieplejszych w historii

Rok 2022 jednym z najcieplejszych w historii

Jeśli uważasz, że ostatni rok w Massachusetts był wyjątkowo ciepły, masz rację. Najnowsze dane z University of Massachusetts Amherst dostarczają tu potwierdzenia. Jak się okazuje, rok 2022 był szóstym najcieplejszym i drugim najcieplejszym latem w historii stanu – od rozpoczęcia pomiarów.

Rok 2022 był 6. Najcieplejszym, odkąd zaczęto odnotowywać pomiary pogody w Massachusetts. Fot. Flickr

Co wynika z badań? Przy temperaturach w całym stanie wynoszących średnio 50.3 stopnia F – 3.4 powyżej średniej z XX wieku – rok 2022 zrównał się 2016, czyli z szóstym najcieplejszym rokiem w Massachusetts od 1895 roku. Jak przekazał Michael Rawlins, zastępca dyrektora Centrum Badań Systemów Klimatycznych, jest to kontynuacja wieloletniego trendu, obserwowanego przez naukowców. Dodał, że wyniki te nie są zaskakujące. W przeciwieństwie do pomiarów z okresu od lutego do grudnia był on bowiem cieplejszy niż zazwyczaj w roku, w którym pojawia się La Niña.

La Niña to według National Oceanic and Atmospheric Administration wzorzec klimatyczny powtarzającego się ochłodzenia na Oceanie Spokojnym, który zazwyczaj przynosi niższe temperatury i przesuwa schematy opadów. Jego przeciwieństwem jest El Niño i pojawiają się wymiennie średnio co trzy do siedmiu lat.

Jak dodatkowo zauważył Rawlins, cieplejszy klimat może przynieść bardziej ekstremalne warunki pogodowe. Jeśli chodzi o opady, wyniki w skali roku nie były jednolite. W 2022 roku odnotowano 9. najbardziej mokry luty i 10. najbardziej suche lato w historii pomiarów w Massachusetts.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -