poniedziałek, 15 sierpnia, 2022

Psy wykryją Covid

W szkołach w Massachusetts pojawiły się psy specjalnie przeszkolone do tego, by wykrywać koronawirusa. Dwa roczne labradory o imionach Huntah i Duke rozpoczęły swą misję w środę, 5 stycznia, w placówkach okręgów szkolnych powiatów Bristol, Freetown, Lakeville i Norton w ramach tzw. programu K-9S.

Dwa roczne labradory Huntah i Duke zostały przeszkolone, by wykrywać koronawirusa. Fot. Twitter/Bristol County Sheriff’s Office

Program wykrywania Covid przez psy opracował instytut badań kryminalistycznych Międzynarodowego Uniwersytetu na Florydzie (FIU). Psy węszą wokół obszarów wytypowanych przez kierownictwo szkół, takich jak sale gimnastyczne, stołówki czy sale lekcyjne, i siadają, jeśli wyczują zapach wirusa. To znak, że miejsce jest skażone i należy je zdezynfekować. Zdaniem ekspertów psy są w stanie wyczuć każdy rodzaj koronawirusa, w tym mutacje Delta i Omikron, a także nowe, które pojawią się w przyszłości.

Psy przeszkolone do wykrywania koronawirusa trafiły do szkół w Massachusetts w ramach tzw. programu K-9S. Według naukowców robią to ze skutecznością sięgającą 99 proc.

Naukowcy z Florydy twierdzą, że psy wykrywają koronawirusa ze skutecznością 99 proc. Niewykluczone, że wkrótce psy pojawią się w kolejnych szkołach, a także innych miejscach, gdzie ich nos mógłby zostać wykorzystany do wykrycia wirusa.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -