niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Właściciel domu, w którym mieszkam od pewnego czasu, domagał się zwolnienia mieszkania. Wczoraj właściciel zmienił zamki w mieszkaniu i poinformował mnie, że moje rzeczy złożył do składu w piwnicy. Co mogę zrobić?

Wygląda na to, że właściciel naruszył przepisy o bezprawnej eksmisji (Unlawful Eviction Law). Zakazują one zmiany zamków do mieszkania bez dania kopii kluczy lokatorowi, który: miał pisemną umowę najmu lub podnajmu lub mieszkał w mieszkaniu nawet bez umowy przez czas co najmniej 30 dni, lub jest krewnym lub podnajemcą lokatora bez umowy (nawet jeżeli osoba taka nigdy nie płaciła czynszu właścicielowi) – o ile właściciel zmienił zamki bez sądowego nakazu eksmisji.

Powinien Pan niezwłocznie udać się na lokalny posterunek policji informując o sytuacji i domagając się interwencji policji. Oprócz tego można założyć w sądzie do spraw lokalowych (Landlord Tenant) sprawę przeciwko właścicielowi o bezprawną eksmisję, domagając się przywrócenia do mieszkania, kar dla właściciela i odszkodowania za straty.

W przypadku, gdy ktoś obawia się podobnego działania właściciela, pomocnym jest posiadanie przy sobie lub u znajomych dowodów wykazujących nasze prawa do zamieszkania w lokalu. Mogą to być: umowa o najem, pokwitowania za płacony czynsz, rachunki za prąd, kopie korespondencji przesyłanej na dany adres, prawo jazdy z aktualnym adresem.

* * *

Zamierzamy w kilka osób wynająć mieszkanie z 3 sypialniami. Ile osób legalnie może tam mieszkać?

Przepis par. 235 Ustawy o prawie nieruchomości stanu Nowy Jork określa, że umowa najmu przez kilka osób pociąga za sobą możliwość zamieszkiwania przez najemcę lub najemców, członków ich najbliższej rodziny i nieletnich dzieci najemców, pod warunkiem, że ogólna liczba zamieszkujących (bez nieletnich dzieci) nie przekracza liczby najemców określonych w umowie i że przyjemniej jeden z najemców wymienionych na umowie dalej tam mieszka. Prawo określa także, że właściciel może ograniczyć liczbę zamieszkujących osób, jeżeli wymagają tego inne przepisy prawa federalnego, stanowego czy lokalnego.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -