sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Chcę sporządzić testament. Czy mogę określić, że np. wnuk dostanie część spadku pod warunkiem, że skończy studia? Czy można wprowadzić warunek, że spadkobierca musi być stanu wolnego, aby dostać spadek?

W Nowym Jorku dozwolone jest przekazywanie spadku pod warunkiem – jednak są sytuacje, kiedy sąd może uznać warunek za niezgodny z prawem lub niewykonalny i wtedy spadkodawca dostanie swoją część spadku bezwarunkowo. Co do warunku np. ukończenia studiów, należałoby określić, w jakim czasie miałoby to nastąpić: czy w chwili śmierci spadkodawcy, czy jakiś czas później. Jeżeli ze względu na młody wiek wnuka ukończenie studiów nastąpi po dłuższym czasie, wygodniejsze dla zarządcy spadku byłoby ustanowienie trustu. Określamy wtedy np. termin ukończenia studiów, jak i alternatywnego spadkobiercę, jeżeli warunek nie będzie spełniony.

Co do drugiej sytuacji, odpowiedź zależy od tego, jak w danym przypadku określony jest warunek. Jeżeli np. przewidziano, że spadkobierca ma być stanu wolnego w chwili śmierci spadkodawcy, najczęściej taki warunek będzie wymagalny.

Z kolei jeżeli testament stanowiłby, że osoba musi się rozwieść, aby dostać spadek, to taki warunek byłby uznany przez sąd za sprzeczny z interesem publicznym.

Czy mogę kupić mieszkanie za gotówkę?

To zależy, jakie mieszkanie i za jaką gotówkę.

Mieszkania typu „condo” (własnościowe) stanowią odrębną nieruchomość i właściciel może sprzedać je na wolnym rynku. Zarządowi „condo” przysługuje zazwyczaj prawo pierwokupu, ale kupno nie jest uzależnione od zgody zarządu. Takie mieszkania są z reguły droższe od tych typu spółdzielczego, czyli „coop”. Jeżeli ktoś ma wystarczająco dużo pieniędzy, może kupić takie mieszkanie za gotówkę (oczywiście wchodzić tu będą w grę czeki bankowe lub transfer pieniędzy z banku zamiast gotówki) – sprzedający i jego adwokat nie chcą kilku worków gotówki ma stole i przeliczania setek tysięcy dolarów w banknotach dwudziestodolarowych.

W odniesieniu do „Coop”, czyli mieszkania typu spółdzielczego, kupno zależy od zaakceptowania kupującego i całej transakcji przez radę spółdzielni. Nawet gdy kupujący ma całość kwoty na zakup w banku, Rada nie wyrazi zgody przy braku odpowiedniego dochodu kupującego, wykazanego na rozliczeniach podatkowych, wystarczającego na pokrycie opłat za mieszkanie. Od wielu lat „coopy” sprawdzają, czy kupujący jest obywatelem USA lub jest legalnym rezydentem.
Tak więc sama gotówka do kupna mieszkania typu „coop” nie wystarczy przy braku udokumentowanego dochodu.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -