wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Jestem właścicielką nieruchomości na Maspeth w Nowym Jorku. Z tylu działki na mojej posesji blisko granicy sąsiada rośnie duże drzewo. Niektóre gałęzie zachodzą na działkę sąsiada. Sąsiad skarży się, że gałęzie wrastają w ogrodzenie i niszczą siatkę. Nie chcę ścinać gałęzi, żeby nie uszkodzić drzewa. Czy sąsiad może mnie zmusić do ścięcia drzewa lub gałęzi, jeżeli uszkadzają one ogrodzenie?

W razie uszkodzenia budynku czy ogrodzenia sąsiada może on wystąpić o zwrot wartości szkód na swojej posesji czy kosztu naprawy ogrodzenia. Sąsiad nie może samowolnie ściąć drzewa na Pani działce. Może on jednak usunąć gałęzie wiszące nad jego działką, do granicy nieruchomości. Jeżeli usuwając gałęzie doprowadzi do uszkodzenia drzewa, może być odpowiedzialny za wyrządzoną szkodę. Posadzenie nowego drzewa w mieście Nowy Jork może być kosztowną sprawą.

* * *

Chcemy sprzedać nieruchomość w Nowym Jorku i za pieniądze ze sprzedaży kupić dom w Arizonie. Dom kupiliśmy wiele lat temu z naszym synem, który od kilku lat mieszka w Arizonie. Słyszeliśmy, że od sprzedaży domu nie będziemy płacić podatków, jeżeli kupimy za to inną nieruchomość.  W jakim czasie po sprzedaży musimy nabyć drugą nieruchomość?

Mówimy o podatku od zysków (gain tax). Przyjmując, że mówimy o domu jednorodzinnym, właściciel płaci podatek, gdy różnica między ceną kupna i sprzedaży przekracza $500,000 – o ile dom ten był podstawowym miejscem zamieszkania właścicieli. W Państwa przypadku sprawa się komplikuje, ponieważ jeden z współwłaścicieli (syn) nie mieszka już w tym domu. Jego część pieniędzy ze sprzedaży podlegać będzie podatkowi od zysku (około 27 procent).  Przepisy, do których Państwo nawiązują, zostały zmienione wiele lat temu. Obecnie właściciel domu, który jest wynajmowany, może dokonać przy sprzedaży transferu podatkowego, przekazać pieniądze ze sprzedaży do agenta podatkowego i w ciągu 6 miesięcy kupić nową nieruchomość, także na wynajem. Przepisy te nie mają zastosowania do sprzedaży i kupna nieruchomości  będących miejscem zamieszkania właścicieli.  Osoby, które są współwłaścicielami nieruchomości, zwłaszcza jeśli niektórzy mieszkają pod innym adresem, muszą planować wydatki wcześniej, jeżeli myślą o sprzedaży domu.

Romuald Magda, Esq.


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułPunkt krytyczny
Następny artykułWitaj szkoło!

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -