poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Kilka lat temu na prośbę znajomego pożyczyłem mu $50,000. Podpisaliśmy umowę w agencji przed notariuszem. Pożyczka miała być na 10% do spłaty w ciągu trzech lat. Czas spłaty minął i nie dostałem pieniędzy ani procentu. Znajomy ciągle powtarza, że odda mi wszystko, jak sprzeda dom. Jak długo mogę czekać na spłatę pożyczki i jak długo trwać może sprawa sądowa? Czy 10% od kwoty pożyczki jest zgodne z prawem?

W stanie Nowy Jork okres przedawnienia w sprawach o spłatę zadłużenia wynosi 6 lat. Czas przedawnienia zaczyna biec od czasu, kiedy miała nastąpić spłata długu. Należy sprawdzić, czy Pana dokument umowy o pożyczkę kwalifikuje się jako papier wartościowy (tzw. „promissory note”). Jeżeli tak, to można wystąpić do sądu z procedurą uproszczoną – sprawa może wówczas zająć kilka miesięcy. Jeżeli dokument nie spełnia wymogów „promissory note”, sprawa trwać będzie dłużej.

Pożyczka na 10% jest legalna w stanie Nowy Jork. Najwyższe dozwolone oprocentowanie to 16%.

* * *

Byliśmy małżeństwem 20 lat. Kiedy mąż zmarł, jego syn z poprzedniego małżeństwa powiedział mi, że dom należy teraz do niego, gdyż był wraz z ojcem współwłaścicielem i dziedziczy po ojcu w razie jego śmierci. Czy w takim razie mam jakieś uprawnienia co do części domu?

Należy sprawdzić zapis własności domu: czy Pani mąż był właścicielem łącznym wraz z synem (tzw. „joint owners”). W takim wypadku w razie śmierci jednego z współwłaścicieli pozostały właściciel z reguły przejmuje cały majątek. Zapis własności może też stanowić, że mąż był współwłaścicielem odrębnym. Wówczas część nieruchomości wchodzi do spadku po mężu.

Jednak nawet w przypadku „joint ownership”, gdy zmarły pozostawał w związku małżeńskim, małżonek pozostały przy życiu może domagać się $50,000 lub 1/3 majątku, włączając w to współwłasność łączną. Powinna Pani zwrócić się do prawnika o wystąpienie w sądzie spadkowym o złożenie roszczenia – zgłoszenie roszczenia musi nastąpić nie później niż 6 miesięcy po ustaleniu zarządcy spadku i nie później niż 2 lata od śmierci małżonka.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -