czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Czy mam prawo do części domu przepisanego pół roku przed śmiercią przez mojego męża na rzecz jego syna z pierwszego małżeństwa? Mąż zostawił w chwili śmierci tylko niewielkie konto w banku, które przeszło na mnie.

W przedstawionej sytuacji małżonek pozostały przy życiu w razie braku testamentu dziedziczy pierwsze $50,000 i połowę reszty spadku; dzieci zmarłego dziedziczą resztę, w równych częściach.

Gdy zmarły mniej niż rok przed śmiercią przepisał majątek na rzecz innych osób jako darowiznę lub poniżej wartości rynkowej, wtedy pozostały przy życiu małżonek może ubiegać się o $50,000 lub 1/3 wartości przekazanego majątku.

Trzeba pamiętać, że należy o to wystąpić do sądu, inaczej uprawnienie to wygasa. Musi to być zrobione przed upływem 6 miesięcy od mianowania zarządcy spadku, nie później jednak niż 2 lata po śmierci małżonka.

Jeżeli nikt nie wniósł do sądu sprawy spadkowej, małżonek pozostały przy życiu musi zgłosić odpowiedni wniosek w sądzie w czasie podanym wyżej.

* * *

Jestem właścicielką nieruchomości, którą kupiłam w trakcie małżeństwa, ale tylko na swoje nazwisko. Tzw. „down payment” pochodził z moich oszczędności. Czy w razie rozwodu dostanę swój wkład? Mąż nie zgadza się na to, mówiąc, że moje zarobki były wypłacane w gotówce i że wykazywałam niewielkie dochody.
Może Pani udowadniać, że część pieniędzy, którymi zapłacono „down payment”, pochodziła z majątku odrębnego, np. nabytego przed małżeństwem lub w drodze darowizny. Oddzielnie analizować trzeba pieniądze odłożone w czasie małżeństwa. Mogą być problemy w udowodnieniu, że pieniądze pochodzą z Pani zarobków, jeżeli nie pokrywałoby się to z zarobkami wykazywanymi w rozliczeniach podatkowych. Konieczna jest konsultacja z adwokatem i księgowym.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -