wtorek, 21 marca, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaProtest Rosjan w Warszawie przeciw polityce Putina

Protest Rosjan w Warszawie przeciw polityce Putina

Rosyjska diaspora w Warszawa zorganizowała w niedzielę przemarsz z Placu Konstytucji pod ambasadę Rosji wyrażając swój sprzeciw wobec działań prezydenta Władimira Putina. Uczestnicy marszu protestowali pod hasłem „Dzień wolności Rosji od putinizmu”.

Przemarsz diaspory rosyjskiej z Placu Konstytucji do ambasady rosyjskiej w Warszawie, 12 czerwca. Marsz odbył się pod hasłem „Dzień Niepodległości Rosji od putinizmu”. Fot. PAP/Albert Zawada

Pochód miał charakter pokojowy. Jego uczestnicy wznosili antywojenne hasła a także wyrazili swój sprzeciw wobec rządów Władimira Putina. Na transparentach widniały napisy: „Nie wojnie!”, „Putler kaput”, „Wolna Rosja”.

Kilkadziesiąt osób demonstrujących sprzeciw wobec rosyjskim władzom, podczas przemarszu wznosiło okrzyki: „Solidarność naszą siłą”, „Rosja bez Putina”. Rosjanie zamiast państwowej – oficjalnej nieśli biało-niebiesko-białą flagę Wolnej Rosji. Jak powiedział PAP Wadim, mieszkający od wielu lat w Polsce Rosjanin, „chodziło o usunięcie czerwonego koloru z rosyjskiej flagi”. Dodał, że w ten sposób przeciwnicy Putina w Rosji chcieli się odciąć od prowadzonej przez Rosję agresji na Ukrainie.

Oprócz Rosjan w marszu wzięli także udział Ukraińcy, którzy przyszli zademonstrować sprzeciw wobec wojny i Putina. W tłumie widać było również grupę Białorusinów, którzy nieśli historyczną biało-czerwono-białą flagę Wolnej Białorusi. Ta symbolika na Białorusi współcześnie oznacza sprzeciw wobec dyktatury Alaksandra Łukaszenki.

Na demonstracji pojawiło się też kilku Polaków, którzy chcieli w ten sposób podkreślić solidarność z Rosjanami, którzy są represjonowani w ojczyźnie m.in. za mówienie prawdy o wojnie na Ukrainie. Polacy mieli biało-czerwone flagi.

Demonstranci na trasie przemarszu zatrzymali się pod ambasadą Ukrainy w Warszawie. Na miejscu odśpiewano hymn Ukrainy. Niedzielny przemarsz zakończył się pod ambasadą Rosji w Warszawie, gdzie wygłoszono przemowy, z których dominowała narracja mówiąca o potrzebie solidarności narodów Europy wschodniej dotkniętych działaniami reżimu Putina oraz Łukaszenki. Tłum wznosił okrzyki m.in. nawołujące do demokratyzacji Rosji i zaprzestania agresji na Ukrainie. Tłum zwrócił się także do ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa, krzycząc: „Andriejew – będziesz siedział!”.

Paweł Auguff/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -