poniedziałek, 4 marca, 2024
Strona głównaDziałyKulturaNarodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza”. Lekturą tegorocznej, 11. edycji Narodowego Czytania są „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

Lekturą tegorocznej, 11. edycji Narodowego Czytania są „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Fot. prezydent.pl

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji 200-lecia wydania zbioru.

Z okazji Narodowego Czytania prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. „Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą” – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda, dodając: „Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie”.

Polonijne szkoły i organizacje zainteresowane wzięciem udziału w akcji mogą się zarejestrować przez formularz dostępny na stronie www.prezydent.pl.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -