czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalnePrezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Polonią

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Polonią

Ponad tysiąc osób przybyło na spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który dzień po przylocie do Stanów, w niedzielę 17 września, odwiedził Christ The King High Schoolna Middle Village na Queensie. Polski prezydent przebywał w metropolii z okazji 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Polonią

W trakcie spotkania z nowojorską Polonią prezydentowi RP towarzyszyła małżonka, Agata Kornhauser-Duda, a także szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz ministrowie: Andrzej Dera i Wojciech Kolarski. Obecna była również wicemarszałek sejmu Małgorzata Gosiewska oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności można było dostrzec przedstawicieli wielu polonijnych organizacji, duchownych, uczniów i pedagogów polonijnych szkół, dziennikarzy oraz mieszkańców dzielnic Middle Village, Maspeth, Ridgewood i Greenpoint, którzy na spotkanie z parą prezydencką przybyli niekiedy całymi rodzinami.

Podczas spotkania z Polonią, które się odbyło 17 września w nowojorskiej dzielnicy Queens, prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym

Docenione zasługi

Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia odznaczeń państwowych za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski biskupa pomocniczego diecezji Brooklyn Witolda Mroziewskiego oraz o. Krzysztofa Wieliczko. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej został uhonorowany Zygmunt Bielski, a Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: Małgorzata Gradzki, Richard Brzozowski, Bogusława Huang, Halina Koralewski, Adam Stępień i Mariusz Śniarowski. Złotymi Krzyżami Zasługi został odznaczony Stanisław Bankowski, a także nowojorski radny Robert Holden. Z kolei Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Mirosława Banach, Edward Dobosiewicz, Daniel Kurzyna, Teresa Osadnik i Izabela Laskowska.

W dalszej części ceremonii prezydent wraz z pierwszą damą, w uznaniu wybitnych zasług i szczególnych osiągnięć w działalności polonijnej, społecznej, kulturalnej i oświatowej wręczyli flagi Rzeczypospolitej Polskiej przedstawicielom wielu organizacji polonijnych w nowojorskim okręgu konsularnym, które w tym roku obchodzą jubileusze swoich działalności. Wśród nich znalazło się również wydawnictwo White Eagle Media, a flagę z rąk prezydenta odebrał Marcin Bolec, redaktor naczelny gazety „Biały Orzeł” i współwłaściciel White Eagle Media. Wyróżniono także inne polonijne media: „Nowy Dziennik”, „Kurier Plus” i „Radio Rampa”. Flagi otrzymali również przedstawiciele kilkunastu polskich szkół dokształcających, a także innych polonijnych placówek oświatowych i religijnych.

Polska para prezydencka w otoczeniu dzieci z Polskiej Szkoły im. H. Sienkiewicza na Brooklynie

Silna i bezpieczna Polska

Swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda poświęcił głównie napiętej sytuacji politycznej w Europie i na świecie związanej z trwającą wojną w Ukrainie. Podkreślił, że sytuacja w regionie nie jest obecnie łatwa, gdyż „Rosja pokazała twarz, którą znamy z podręczników historii i opowiadań rodziców i dziadków”. Dodał, że ambicją polskich władz jest uczynienie polskiej armii możliwie jak najsilniejszą i dzięki decyzjom, które są obecnie podejmowane, „Polska będzie miała być może drugą lub trzecią armię w Europie”.

Jak zauważył prezydent, sytuacja naszego ojczystego kraju wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby Polska nie należała do NATO, co stało się możliwe również dzięki wsparciu i zaangażowaniu amerykańskiej Polonii.  

W spotkaniu wzięło udział ponad tysiąc osób

Podziękowania dla Polonii

Ogromnie się cieszę, że jesteśmy po raz pierwszy w tej części Nowego Jorku, w dzielnicy Queens, i tak wielka liczba osób przyszła, aby się z nami spotkać – powiedział prezydent. – Nigdy dosyć tego podziękowania za działalność na rzecz Polski tutaj w Stanach Zjednoczonych. Widzieliście jak wiele osób i instytucji zostało dzisiaj nagrodzonych za działalność na rzecz Polski. Chcę was zapewnić, że Polska dostrzega waszą działalność i jest za nią ogromnie wdzięczna. To między innymi Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych, mający swoją pozycję, cieszący się szacunkiem nie tylko w swoich społecznościach, ale także w sferach władz stanowych, federalnych, na Białym Domu skończywszy, wywalczyli także swoim wsparciem i swoim lobbingiem dla Polski możliwość członkostwa Polski w NATO. Każdy z was jest tutaj ambasadorem Polski i polskości w swoim środowisku. Ludzie patrzą na was, obserwują i na tej podstawie wyrabiają sobie zdanie o Polsce. I ono jest coraz lepsze. Dziękuję za to z całego serca – dodał między innymi prezydent, zbierając za swoją przemowę długie oklaski.

W spotkaniu wzięła udział polonijna młodzież harcerska

W części artystycznej na scenie wystąpiły polonijne zespoły: dziecięcy Wianuszek oraz Polish American Folk Dance Company, które, gorąco oklaskiwane przez prezydencką parę i całe audytorium, brawurowo wykonały wiązankę tańców ludowych.

Wcześniej, w niedzielę przed południem, prezydent RP w towarzystwie pierwszej damy złożył wieniec przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Złożenie wieńca było pierwszym punktem programu wizyty pary prezydenckiej w Nowym Jorku.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz


Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

ODZNACZENI

za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych Ameryki

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Ksiądz Biskup Witold MROZIEWSKI

Ojciec Krzysztof WIELICZKO

za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i tradycji narodowych, za działalność na rzecz środowiska polonijnego

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Zygmunt BIELSKI

za wybitne zasługi w rozwijaniu polskiej oświaty wśród środowiska polonijnego, za działalność społeczną

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Małgorzata Gradzki

za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w USA

Richard BRZOZOWSKI

Bogusława HUANG

Halina KORALEWSKI

Adam STĘPIEŃ

Mariusz ŚNIAROWSKI

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Stanisław (Stanley) BANKOWSKI

Robert HOLDEN

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Mirosława BANACH

Edward DOBOSIEWICZ

Daniel KURZYNA

Teresa OSADNIK

za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury

Izabela LASKOWSKA

Prezydent RP w uznaniu wybitnych zasług i szczególnych osiągnięć w działalności polonijnej, społecznej, kulturalnej i oświatowej wręczył flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Flagi otrzymali:

 1. Polish American Folk Dance Company
 2. Parafia pw. św. Stanisława Kostki na Staten Island
 3. Kościół Narodzenia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika
 4. Polski Dom Narodowy w Glen Cove
 5. Wydawnictwo White Eagle Media
 6. Nowy Dziennik
 7. Radio Rampa
 8. Kurier Plus
 9. Polska Szkoła Sobotnia im. Henryka Sienkiewicza
 10. Polska Szkoła Sobotnia im. św. Jadwigi Królowej w Ridgewood
 11. Polska Szkoła Dokształcająca im. gen. Kazimierza Pułaskiego
 12. Polska Szkoła Dokształcająca przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza
 13. Polska Szkoła przy Parafii św. Cyryla i Metodego
 14. Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Maspeth
 15. Polska Szkoła Dokształcająca im. Z. Herberta w Copiague
 16. Szkoła Dokształcająca Zjednoczenia Polaków w Ameryce w Perth Amboy
 17. Polska Szkoła Jagiellonów w Passaic
 18. Polska Szkoła im. św. Kazimierza Królewicza w Newark
 19. Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej- Curie w Tarpon Springs
 20. Szkoła Języka Polskiego im. św. Wojciecha w Filadelfii
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -