niedziela, 1 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent powołał Biuro Polityki Międzynarodowej

Prezydent powołał Biuro Polityki Międzynarodowej

15 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda zainaugurował prace Biura Polityki Międzynarodowej. Ma być ono wzmocnieniem organizacyjnym i instytucjonalnym tej części prezydenckiej administracji, która odpowiada za politykę międzynarodową. Szefem BPM został prof. Krzysztof Szczerski.

Szefem Biura Polityki Międzynarodowej został prof. Krzysztof Szczerski. Fot. prezydent.pl

Biuro będzie wspierać działania prezydenta jako najwyższego przedstawiciela Polski w stosunkach międzynarodowych. Najważniejszym celem BPM jest „wzmocnienie pozycji i statusu Polski w relacjach międzynarodowych poprzez utrzymanie aktywności prezydenta RP i państwa polskiego, jako znaczących oraz aktywnych aktorów polityki międzynarodowej”.

Mam nadzieję, że Biuro Polityki Międzynarodowej w sposób znacznie większy, niż do tej pory to było, ukaże i pozwoli realizować ten drugi z najważniejszych obszarów konstytucyjnych działania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jakim – obok kwestii bezpieczeństwa państwa i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi – jest zagadnienie właśnie polityki międzynarodowej – mówił prezydent Duda.

Prof. Szczerski stwierdził, że Biuro będzie zajmować się bezpieczeństwem, Inicjatywą Trójmorza oraz relacjami atlantyckimi i europejskimi. – To wszystko skupia się wokół prezydenta i te sprawy będzie prowadziło Biuro Polityki Międzynarodowej, współdziałając oczywiście z rządem i ministrem spraw zagranicznych – zapowiedział minister.             

Obok BPM funkcjonuje Kolegium Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. To forum ekspertów, doradców prezydenta, zajmujących się najważniejszymi wątkami polskiej polityki międzynarodowej.

Jeszcze w kwietniu prezydent Andrzej Duda ma się spotkać w Warszawie z szefową Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). – Będzie to dalsza część rozmowy, którą prezydent odbył z Helgą Schmid telefonicznie w sprawie Polaków na Białorusi – zaznaczył prof. Szczerski.

opr. ar

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -