wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaGorący TematPremier: Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina

Premier: Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina

Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę; Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina; dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje; nasze wsparcie dla Ukrainy musi być realne – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, 23 lutego. Fot. PAP/Marcin Obara

„Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być realne” – napisał premier Morawiecki na Twitterze.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołał na czwartek do Brukseli nadzwyczajny szczyt UE z udziałem szefów państw i rządów „27”. „W XXI wieku nie ma miejsca na użycie siły i przymusu do zmiany granic. Zwołuję na czwartek specjalne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, aby omówić najnowsze wydarzenia związane z Ukrainą i Rosją” – napisał w środę na Twitterze Michel.

W czwartek rano odbyło się posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, Komitet polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Ambasador Tomasz Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO. O godz. 8:30 odbędzie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej.

Artykuł 4. Traktatu północnoatlantyckiego stanowi, że „strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.

Aleksandra Rebelińska/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -