wtorek, 16 sierpnia, 2022

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Posiadam testament sporządzony przez notariusza na Florydzie i ostatnio pokazałam go mojej starszej córce, Irenie, aby upewnić się, że jest w nim wpisane wszystko tak jak chciałam, gdyż nie znam dobrze języka angielskiego i nie rozumiem terminów prawniczych. Notariusz, który przygotował testament w języku angielskim, zapewnił mnie, że wpisał w nim wszystkie moje życzenia. Na spotkaniu z notariuszem była ze mną młodsza córka, Joanna, która poleciła mi tego Pana, który mówi po polsku i prowadzi agencję usługową dla Polaków. Poprosiłam notariusza, aby w testamencie ujął moje obie córki, Irenę i Joannę, aby mogły dziedziczyć cały mój majątek w równych częściach. Ku mojemu przerażeniu moja starsza córka, Irena, przeczytała, że w testamencie zostało wpisane, że po mojej śmierci Irena ma jedynie obowiązek spłacić wszystkie moje długi, natomiast cały mój majątek odziedziczy Joanna. Muszę jeszcze nadmienić, że moje córki są ze sobą skłócone i nie rozmawiają ze sobą. Podejrzewam więc, że notariusz uległ namowom Joanny, której celem było skrzywdzenie Ireny, i oszukał mnie. Nie mogę uwierzyć, że notariusz zdradził moje zaufanie, wpisując do testamentu zupełnie inne instrukcje, niż go prosiłam. Co by się stało, gdybym nigdy nie dowiedziała się o tym i zmarła z tym testamentem? Co mogę zrobić, aby to wyprostować?

Dorota z Tallahassee, FL


Droga Pani Doroto

Na szczęście w porę zorientowała się Pani, że w testamencie zostały wpisane przez notariusza instrukcje niezgodne z Pani wolą. Przede wszystkim należy jak najszybciej odwołać ten testament poprzez sporządzenie nowego testamentu u licencjonowanego adwokata. Zatrudnienie adwokata da Pani gwarancję jakości usługi, gdyż powierza Pani sporządzenie dokumentu osobie posiadającej do tego kwalifikacje. Ponadto adwokaci podlegają regułom etyki adwokackiej, które nie pozwalają im na oszukiwanie i konspirowanie przeciwko klientom. Może Pani także liczyć na poradę prawną co do natury i konsekwencji prawnych dokumentu, czego nie może zrobić dla Pani notariusz. Jeżeli nie zna Pani dobrze języka angielskiego, najlepiej wybrać adwokata polskojęzycznego, który może wytłumaczyć trudny język prawniczy i odpowiedzieć na wszystkie Pani pytania w języku polskim. Na szczęście na czas odkryła Pani oszustwo w przygotowaniu dokumentu i może Pani zareagować unieważniając lub zmieniając ten testament, aby uniknąć katastroficznych konsekwencji dla Pani starszej córki. Gdyby nie odkryła Pani tego błędu w testamencie, a Irena nie miała żadnych informacji ani dowodów na popełnienie oszustwa, aby móc zakwestionować ten testament, to dziedziczenie mogłoby odbyć się na jego mocy i młodsza córka przejęłaby cały majątek spadkowy. Co do dyspozycji nakazującej spłatę długów zmarłego przez Irenę, to byłaby ona niemożliwa do wykonania, gdyż nie można nikogo zmusić w testamencie do spłacania długów zmarłego nie powołując go do dziedziczenia. Długi zmarłego są spłacane z majątku spadkowego przez wykonawcę testamentu przed przejęciem spadku przez spadkobierców. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -