wtorek, 16 sierpnia, 2022
Strona głównaDziałyPoradyJak nastawić swój umysł na zwycięstwo?

Jak nastawić swój umysł na zwycięstwo?

Często słyszymy o ludziach i sytuacjach, w których siła psychiczna odegrała dużą rolę w ich sukcesie. Ich zdolności psychologiczne działały na ich korzyść, a nie przeciwko nim. Wydaje się, że osoby te częściej odnoszą sukcesy, osiągają dobre wyniki i są bardziej konsekwentne. Niektórzy mogą uważać, że jest to spowodowane talentem, genetyką, posiadaniem odpowiedniego trenera lub wpływem na rozwój, ale dlaczego często pomijamy umysł?

Piotr Piasecki jest konsultantem ds. sprawności mentalnej, obecnie robi doktorat na uniwersytecie w Bostonie. Jest kierownikiem laboratorium w Performance, Recovery, and Optimization Laboratorium – PRO Lab. W przeszłości pracował dla Chicago Fire Football Academy, Jonkopings Sodra Academy w Szwecji i z wieloma sportowcami z różnych dyscyplin National Collegiate Athletic Association (NCAA). Prowadzi trening mentalny ze sportowcami i artystami z Boston University i pracuje jako konsultant dla Boston Glory, która gra w American Ultimate Disc League. Fot. Archiwum Piotra Piaseckiego

Iga Świątek powiedziała o tym w wywiadzie dla Women’s Tennis Association: „Wierzę, że wytrzymałość psychiczna jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą w tenisie”. Jest na szczycie światowej tenisowej sceny i bardzo otwarcie mówi o treningu mentalnym, który stosowała i nadal wykorzystuje w swoim rozwoju zawodowym. Na każde zawody jeździ z nią jej psycholog sportowy Daria Abramowicz.

Czym więc jest psychologia sportu? To dążenie do treningu umysłu, aby osoba optymalnie działała w danej dyscyplinie. Kiedy występujesz, twój umysł powinien być twoim atutem, a nie wrogiem. To bycie twardym psychicznie, koncentrowanie się na tym, co najważniejsze, umiejętność rozwiązywania problemów pod presją, regulowanie emocji, nie uleganie wpływom tłumu na trybunach, umiejętność odreagowania po błędzie, a także znaczenie odpoczynku i regeneracji.

Warto zauważyć, że wszyscy, niezależnie od wykonywanego zawodu, wykonujemy określone funkcje w naszym codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy myślisz o sobie, czy o swoich dzieciach, założę się, że chciałbyś być lepszy w tym, co robisz, i widzieć, jak twoje dzieci odnoszą sukcesy w sporcie lub sztuce, w której występują. W tym miejscu w grę wchodzi psychologia sportu.

W oparciu o moje doświadczenie konsultingowe i moje obecne badania mogę wyróżnić cztery elementy optymalnej wydajności w sporcie: fizyczny, techniczny, taktyczny i psychiczny. W ramach komponentu mentalnego, na którym skupiam swoją pracę, znajdują się elementy niezbędne do praktyki treningu mentalnego. Są to rzeczy, nad którymi możesz zacząć pracować lub wspierać swoje dziecko, aby wzmocnić jego mentalny komponent wydajności. Pierwszą z nich jest umiejętność stosowania technik relaksacyjnych, szczególnie gdy wykonawca zaczyna wchodzić w sfery swojej dyscypliny, które wywierają na niego większą presję, by osiągał dobre wyniki. W sportach indywidualnych, czy to przed podaniem w tenisie, puttem w golfie, przed skokiem do basenu podczas zawodów pływackich, przed otwarciem bramek do jazdy na czas w narciarstwie zjazdowym, czy przed otwarciem kurtyn i uruchomieniem muzyki, umiejętność spowolnienia tętna może dać ci możliwość osiągnięcia najlepszych wyników w turnieju lub przed sędziami. Skoncentrowanie się na chwili obecnej, aby móc skupić się na tym, co jest ważne, aby osiągać jak najlepsze wyniki i nie rozpraszać się. Jest to również coś, w czym mogą ci pomóc techniki samorelaksacji. Zaczyna się to od świadomości oddechu – skupienie twojej uwagi na tym, jak twój oddech jest odczuwany w twoim ciele, umieszcza cię w chwili obecnej. Jest to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką powinna posiadać osoba o wysokich osiągnięciach, która odróżnia klasę światową od wszystkich innych.

Wkrótce więcej szczegółów, które można wdrożyć we własnym życiu lub zachęcić dziecko do działania w celu osiągnięcia optymalnych wyników w danej dziedzinie.

Piotr A. Piasecki
piasecki.a.piotr@gmail.com
piotrapiasecki.carrd.co

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułPrawo na Florydzie
Następny artykułPrzy Kawie o Prawie

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -