niedziela, 1 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolska„Potwierdziliśmy długofalową współpracę”

„Potwierdziliśmy długofalową współpracę”

Pandemia koronawirusa, zmiany klimatyczne, zagrożenia dla bezpieczeństwa oraz globalne wyzwanie związane z odbudową gospodarek – to główne tematy rozmowy szefów dyplomacji Polski i USA. Prof. Zbigniew Rau i Antony J. Blinken potwierdzili wolę kontynuacji wzmacniania partnerstwa między obydwoma państwami.

Minister Spraw Zagranicznych RP prof. Zbigniew Rau. Fot. Facebook

Minister Rau wyraził nadzieję na utrzymanie zaangażowania USA w Europie oraz w sprawy dotyczące sąsiedztwa Polski. Odnotował, że prezydent Joe Biden w rozmowie z prezydentem Putinem jasno dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą stanowczo reagować na działania Rosji, które szkodzą USA lub ich sojusznikom. – Liczymy na kontynuację amerykańskiej polityki wobec Nord Stream 2 – przekazał sekretarzowi stanu USA prof. Rau.           

Jak czytamy na stronie polskiego MSZ, szefowie dyplomacji podkreślili wspólne stanowisko, że „Gazociąg Północny jest złym rozwiązaniem dla Europy, a dywersyfikacja dróg transportu surowców energetycznych powinna być realizowana w sposób, który nie stwarza zagrożenia szantażem energetycznym dla innych sojuszników i partnerów”.

Minister Rau wyraził też swoje zadowolenie, że Inicjatywa Trójmorza cieszy się ponadpartyjnym poparciem Kongresu USA, jak również nowego amerykańskiego rządu USA. Z kolei Antony Blinken przypomniał, że 11 lutego podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Inicjatywy Trójmorza, jako sekretarz stanu USA potwierdził poparcie i wolę współpracy w ramach tej grupy.

„Była to merytoryczna dyskusja, w której obie strony wyraziły swoje stanowiska w kwestii najważniejszych spraw, jakie znajdują się w kręgu zainteresowań państw wolnego świata.

Potwierdziliśmy długofalową współpracę Polski i Stanów Zjednoczonych, podkreśliliśmy jej kluczowe znaczenie dla współczesnej geopolityki” – napisał na facebooku minister Zbigniew Rau.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -