niedziela, 9 maja, 2021
Strona główna Wiadomości Polska III fala pandemii koronawirusa

III fala pandemii koronawirusa

Minister Zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza szczepienia przeciwko Covid-19 dzieci i młodzieży do lat 18. Fot. MZ

Do prawie 15 tys. wzrosła na początku marca br. dzienna liczba zakażeń Covid-19 w Polsce. Liczba wolnych łóżek w szpitalach w zaledwie kilka dni stopniała do minimum, co zmusiło rząd do utrzymania dotychczasowych i wprowadzenia nowych obostrzeń. Ograniczone dostawy zamówionych szczepionek BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca spowodowały, że dotychczas zaszczepionych zostało około 4 mln Polaków, a rządzący zaczęli starania o dostawy innych producentów – z Chin.

1 marca – jak poinformował prezydencki minister prof. Krzysztof Szczerski – prezydent Andrzej Duda rozmawiał na ten temat telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. W Państwie Środka opracowano i dopuszczono do stosowania aż cztery szczepionki przeciwko Covid-19. Kwestia ich ewentualnego zakupu przez Polskę ma być – jak mówił prof. Szczerski – „przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym”.

Niemniej prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw Covid-19 globalnego dobra publicznego – dodał minister. Warto zaznaczyć, że preparaty z Chin nie przeszły jak dotąd wymaganych badań ani w Polskim Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, ani w Europejskiej Agencji Leków.

Z powodu trzeciej fali Covid-19 rząd uruchomił kolejne szpitale rezerwowe w 9 województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim.

Z kolei w warmińsko-mazurskim oraz pomorskim, gdzie średnia dzienna liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosi odpowiednio 57.4 i 44.6, zaostrzono zasady bezpieczeństwa (m.in. zamknięto hotele, galerie handlowe, kina, teatry, stoki narciarskie). Ponadto Agencja Rezerw Strategicznych dostarczy do tych regionów 15 mln maseczek.

opr. ar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -