czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiPopyt na ciekawsze warianty saun

Popyt na ciekawsze warianty saun

Starożytny wynalazek, jakim jest sauna, nie traci na popularności. Czy to zima, czy lato, trwa zainteresowanie nią. Zaobserwować można rosnące powodzenie mniej znanych odmian sauny. Błotna, ziołowa, solna, biosauna, caldarium – wszystkie one są na topie.  

Istnieją różne rodzaje saun i każdy może znaleźć coś relaksującego dla siebie. Fot. archiwum WEM

Sauna błotna

Zapewnia zabiegi lecznicze z wykorzystaniem glinek i masek pielęgnacyjnych, wykonanych według specjalnej receptury z naturalnych składników. Nakłada się je na ciało i wykonuje delikatny masaż. Ciepło pozwala składnikom na szybkie wchłanianie składników, oczyszczanie skóry i usuwanie toksyn. Sauna błotna zakończona jest ciepłym prysznicem.

Sauna ziołowa

Seansowi towarzyszy tu element aromaterapii, dlatego bywa też nazywana sauną aromatyczną. Ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy, bowiem najpierw poczujemy się pobudzeni, później jednak następuje rozluźnienie. Temperatura, która panuje wewnątrz, nie jest zbyt wysoka, zatem z sauny tej można korzystać często.

Sauna solna

To odmiana sauny suchej, która jest wykonana z kamiennych brył solnych. Dzięki zastosowaniu halitu i solanek morskich w sanie solnej mogą z niej korzystać osoby, które zmagają się ze schorzeniami dróg oddechowych: gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. W saunie odbywa się inhalacja solna, oddycha się parą bogatą w sól, jod, brom, wapń i magnez.

Biosauna

Zamienna nazwa sanarium – zaleca się ją osobom źle tolerującym wysokie temperatury. Zazwyczaj w sufit pomieszczenia wbudowane są lampy, które swoim światłem oddziaływają na nastrój. Zabieg polegający na sypaniu lodu na rozgrzane kamienie urozmaica korzystanie z sauny. Powstaje obłok gorącej pary, którą osoba z personelu nawiewa ręcznikiem. Ciało przechodzą przyjemne dreszcze.

Caldarium

To typ sauny spełniającej funkcje inhalacyjne. W przyjemnej temperaturze 38 stopni Celsjusza wilgotna, ziołowa para oczyszcza drogi oddechowe, odpręża napięte mięśnie.

Bania ruska

Przypomina drewniany domek lub altankę. Sercem tego typu sauny jest prawdziwy piec opalany drewnem, w którym podgrzewa się kamienie. Oczekując na ich odpowiednią temperaturę, pije się gorące zioła z miodem. Rozgrzane do czerwoności kamienie polewa się wodą. Wskazane jest schładzanie ciała podczas zabiegu, np. poprzez zanurzenie w zimnym baseniku. Przemienność ciepła i zimna hartuje ciało, poprawia krążenie.

Łaźnia sucha szafkowa

Bywa też nazywana beczką, ale z wyżej opisaną nie ma nic wspólnego. Jej budowa przypomina szafkę, gdzie powietrze jest ogrzewane do temperatury 60-80 st. C. Cechą charakterystyczną tego typu sauny jest nagrzewanie ciała od szyi w dół. Nie jest to jednak popularna oferta.

Halina Kossak

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -