czwartek, 20 stycznia, 2022

Polskie bombki w Ameryce

Fabryka bombek choinkowych „Biliński” to firma z ponad 30-letnią tradycją. 10 lat temu w Nowej Dębie na Podkarpaciu powstało też Muzeum Bombek Choinkowych, w którym można nie tylko podziwiać kilka tysięcy wyjątkowych ozdób, ale również poznać od podstaw proces ich powstawania.

Fabryka bombek „Biliński” to firma z ponad 30-letnią tradycją. Unikatowe ozdoby są wykonywane w całości ręcznie, zgodnie z wieloletnią tradycją. Na zdj. założyciel firmy Janusz Biliński przy pracy. Fot. Archiwum firmy „Biliński”

Skąd wziął się pomysł, aby stworzyć takie miejsce? Powstanie Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie ściśle wiąże z działalnością Firmy „Biliński”. Założona przez Janusza Bilińskiego fabryka bombek od prawie trzydziestu lat cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Ideą, jaka przyświecała założycielowi muzeum, było zachowanie kruchych i niepowtarzalnych wzorów szklanych ozdób choinkowych oraz zaprezentowanie ich szerokiemu gronu odbiorców. Te małe dzieła sztuki użytkowej cieszą oko każdego, kto odwiedza to magiczne miejsce. Powiększająca się od 2012 roku kolekcja dała początek muzeum, które dziś przyciąga dorosłych i dzieci z całej Polski oraz różnych stron świata, zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Imponujący zbiór niemal 9,000 eksponatów wywołuje zachwyt zwiedzających już od samego przekroczenia progu. Do najbardziej wyjątkowych i najcenniejszych eksponatów należą te najstarsze, pochodzące z prywatnej kolekcji pana Bilińskiego – założyciela muzeum. Noszą one na sobie znamiona upływającego czasu, ale jednocześnie nadal ukazują kunszt i piękno rękodzieła minionych dziesięcioleci.

Zwiedzający mogą też podziwiać pierwsze narzędzia służące do produkcji bombek choinkowych, które są niemal identyczne jak te z obecnych czasów. Wśród nich można ujrzeć palnik z roku 1953, służący do rozgrzewania szkła. Zaprezentowano także przykład aluminiowej formy, za pomocą której można wydobyć kształty na przykład piesków, choinek, bałwanków itp. Ręczne, precyzyjne i dokładne wykonywanie ozdób choinkowych zachwyca zarówno dzieci i młodzież szkolną, jak i osoby dorosłe. Muzeum proponuje nie tylko zwiedzanie, ale także możliwość wzięcia udziału w warsztatach malowania bombek choinkowych. – Zabawa z kolorowym brokatem ujawnia często ukryte talenty. Ponadto fabryka udostępnia zwiedzającym wejście do pomieszczeń produkcyjnych. Można zatem na własne oczy zobaczyć, jak powstają szklane ozdoby i jak wygląda ich ręczna dekoracja – opowiada kustosz muzeum Elżbieta Burlikowska.

Oferta firmowa sklepu jest bardzo bogata, a co roku pojawiają się nowe propozycje, które mogą zadowolić najbardziej wybrednego kolekcjonera. Bombki z Nowej Dęby dostępne są też w USA, gdzie znaleźć je można m.in. w domach towarowych Macy’s czy Bloomingdale’s. Fot. Archiwum firmy „Biliński”

Dzięki muzeum atmosferę świąteczną można poczuć w Nowej Dębie przez cały rok. – Nawet w środku lata można zajrzeć na ul. Wojska Polskiego 1B, gdzie znajduje się fabryka szklanych ozdób. Charakterystyczny budynek z wejściem w kształcie bombki choinkowej, otoczony świerkami, naprowadzi najbardziej zagubionego turystę. To miejsce rzeczywiście jest chętnie odwiedzane w ciągu roku. Jednak z oczywistych względów największym zainteresowaniem cieszy się w sezonie przedświątecznym i w okresie Bożego Narodzenia – wyjaśnia pani kustosz, zapraszając wszystkich do odwiedzenia tego miejsca podczas pobytu w Polsce.

Oprócz muzeum nadal prężnie działa Firma „Biliński”, produkująca i sprzedająca bombki choinkowe. – Oferta firmowa sklepu jest bardzo bogata. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Rosnącą z roku na rok popularnością cieszą się bombki formowane o bardzo różnych kształtach i ciekawej kolorystyce. Poszukiwane są również tradycyjne bombki okrągłe z motywami bożonarodzeniowymi czy z zimowymi krajobrazami. Wśród klientów nie brakuje koneserów wyjątkowych wzorów. Co roku pojawiają się nowe propozycje, które mogą zadowolić najbardziej wybrednego kolekcjonera – mówi Elżbieta Burlikowska.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także spersonalizowane bombki, które jako prezent niewątpliwie mogą sprawić dużo radości obdarowanej osobie. Zamówienia na bombki z imieniem czy dedykacją na specjalną okazję są realizowane przez cały rok, zatem osoby zainteresowane taką opcją mogą przygotować prezent z wyprzedzeniem.

Dużym zainteresowaniem cieszą się bombki nietypowe, które jako prezent mogą sprawić dużo radości

Firmowy sklep stacjonarny działa przez cały rok przy Fabryce w Nowej Dębie. Zamówienia na szklane ozdoby choinkowe składać można również na stronie sklepu internetowego. Wyroby Firmy „Biliński” dzięki temu trafiają do bardzo szerokiego grona odbiorców na całym świecie. Zachwycają jakością, bogatą kolorystyką i ciekawymi formami. Znaczny procent szklanych ozdób eksportowany jest za ocean – do USA, gdzie bombki z Nowej Dęby pod szyldem firmy Radko można znaleźć w m.in. w ekskluzywnych domach towarowych Macy’s czy Bloomingdale’s. Cieszą się powodzeniem nie tylko wśród Polonii, ale również wśród klientów amerykańskich, poszukujących eleganckich, unikatowych i pięknych ozdób do swych wnętrz.

Wszystkich naszych obecnych i przyszłych klientów zapraszamy do Nowej Dęby, gdzie atmosfera świąt trwa przez cały rok. Pobyt w Muzeum Bombek Choinkowych, gdzie bogactwo kolorów może przypawić o zawrót głowy, będzie z pewnością niezapomnianym doświadczeniem dla dzieci i dorosłych. Takim, które skłoni każdego do tego, by znów tu powrócić! – mówi kustosz muzeum. A ci, którzy niestety nie wybierają się w te okolice w najbliższym czasie, zawsze mogą poczuć ten świąteczny klimat, zamawiając wyjątkowe ozdoby w sklepie internetowym lub być może wybrać się do któregoś z domów towarowych, w których odnalezienie polskiego akcentu na pewno przyniesie pozytywne wrażenia!

Joanna Szybiak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -