czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneCo czeka przylatujących do Polski?

Co czeka przylatujących do Polski?

Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się zasady obowiązujące osoby przylatujące do Polski. Podróżni – niezależnie od posiadanego obywatelstwa, czyli zarówno obcokrajowcy, jak i osoby podróżujące na polskim paszporcie – przybywający do Polski spoza terytorium państw Strefy Schengen/EOG (w tym także z USA) podlegają obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Do tej pory okres kwarantanny wynosił 10 dni. Obowiązek ten dotyczy osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. Podróżni skierowani na kwarantannę mogą być z niej zwolnieni jedynie w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego nie wcześniej niż po 8 dniach od dnia przylotu do Polski.

Przylatujący do Polski w grudniu m.in. z USA muszą się liczyć z dłuższą kwarantanną (jeśli są niezaszczepieni) oraz z limitami dostępności do miejsc publicznych. Fot. Archiwum WEM

Kwarantannie nie podlegają osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, osoby, którym wystawione zaświadczenie o powrocie do zdrowia, a także dzieci do lat 12, które podróżują pod opieką dorosłych posiadających zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego lub pod opieką przedstawiciela linii lotniczych.

Ponadto od 15 grudnia wszystkie osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą mieć test na COVID-19 (test RT-PCR) wykonany w czasie do 24 godzin przed przekroczeniem granicy.

Co istotne, również osoby niezaszczepione przybywające do Polski z krajów Unii Europejskiej będą musiały obowiązkowo poddać się kwarantannie, choć nieco krótszej, bo 10-dniowej.

Na obostrzenia trzeba się przygotować również po przylocie do Polski. W związku z trudną sytuacją epidemiczną w Polsce oraz pojawieniem się nowego wariantu Omikron rząd zdecydował się na zaostrzenie obecnie obowiązujących przepisów. Od 15 grudnia zmniejszona została liczba osób, które mogą się pojawić w kościołach, restauracjach, barach, hotelach, obiektach kulturalnych (kina, teatry, opery, domy kultury), a także w obiektach sportowych (baseny i aquaparki) z obecnych 50 proc. do 30 proc. Do tego limitu nie są wliczane osoby zaszczepione. Zmiany zostaną także wprowadzone w transporcie publicznym. W komunikacji miejskiej czy pociągach będzie mogło być zajęte 75 proc. dostępnych miejsc. Ponadto od 15 grudnia zamknięte zostały dyskoteki, kluby oraz miejsca do tańczenia. Mniej osób będzie mogło korzystać z siłowni i klubów fitness, a także muzeów i galerii sztuki – limit wynosi 1 os. na 15 mkw. Takie same restrykcje dotyczą także targów, wystaw, konferencji i kongresów oraz sklepów.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -