niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaDziałySportPolska na MŚ w lekkoatletyce 2022

Polska na MŚ w lekkoatletyce 2022

Mistrzostw świata w lekkoatletyce 2022 dobiegły końca. Osiemnasta edycja zmagań odbyła się po raz pierwszy po trzyletniej przerwie, spowodowanej przez pandemię Covid-19. W tym roku lekkoatleci z 45 krajów świata rywalizowali ze sobą na terenie Stanów Zjednoczonych, w położonej w zachodnim rejonie USA, w stanie Oregon, miejscowości Eugene. Sportowcy rywalizowali ze sobą od 15 do 24 lipca. W trakcie trwających dziesięć dni zmagań wzięli udział w sumie w pięćdziesięciu zróżnicowanych konkurencjach „królowej sportu”. Jak zaprezentowali się Polacy?

Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki zdobyli tytuły mistrza i wicemistrza świata w rzucie młotem. Fot. PAP

Prognozy a rzeczywistość

Początkowe prognozy medalowych zdobyczy były dla Polaków bardziej optymistyczne niż rzeczywiste rezultaty. Eksperci sportowi dawali szanse polskiej sztafecie i wskazywali także na świetne wyniki, jakie w ostatnim czasie uzyskiwała sprinterka Ewa Swoboda. Zwracali także uwagę na potencjał medalowy chodziarza Dawida Tomali – mistrza olimpijskiego z Tokio. Jak się okazało słusznie typowali polskich młociarzy, który zapewnili Polsce dublet już drugiego dnia mistrzowskich zmagań.

Po dziesięciodniowych zmaganiach reprezentacja Polski zajęła ósme miejsce w tabeli medalowej zakończonych w niedzielę 24 lipca w mistrzostw świata. W sumie polscy sportowcy wrócą z USA z jednym złotym i trzema srebrnymi medalami. Bezwzględnymi zwycięzcami mistrzowskiej rywalizacji okazali się w tym roku gospodarze. Amerykanie stawali na podium aż trzydzieści trzy razy, w tym trzynaście razy sięgając po złoto.

Cztery medale Polaków

Rywalizacja w tegorocznej edycjimistrzostw świata w lekkoatletyce rozpoczęła się dla Polaków wyjątkowo udanie, a to za sprawą występu Katarzyny Zdziebło. Już w pierwszym dniu zmagań w Oregonie sportsmenka zdobyła medal dla Polski – wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata w chodzie na 20 kilometrów. Przy okazji ustanowiła także nowy rekord kraju na tym dystansie – 1:27:31. Poprzedni, ustanowiony w 2014 roku, należał do Agnieszki Dygacz i był gorszy o 87 sekund. 15 lipca lepsza od Polki była tylko Peruwianka Kimberly Garcia Leon. Nie był to jedyny srebrny krążek, który Zdziebło zdobyła na mistrzostwach dla Polski. Tydzień po pierwszym sukcesie do kolekcji dołożyła kolejne srebro. Tym razem wywalczyła je na dystansie 35 km.

Dobra passa Polaków na mistrzostwach trwała także drugiego dnia zmagań. Dubletem przedłużyli ją młociarze. 16 lipca złoto w finale rzutu młotem zdobył Paweł Fajdek. Tym samym młociarz wywalczył tytuł mistrza świata już po raz piąty z rzędu! W Eugene skończył z wynikiem 81,89. Srebro przypadło w udziale Wojciechowi Nowickiemu, triumfatorowi igrzysk w Tokio. W USA osiągnął rezultat 81,03.

Katarzyna Zdziebło zdobyła srebrne medale mistrzostw świata w chodzie na dystansie 20 km i 35 km. Fot. PAP

Piątek 22 lipca przyniósł kolejny, niestety ostatni, medalowy sukces Polaków na mistrzostwach w USA. Doskonale na dystansie 35 kilometrów ponownie spisała się Katarzyna Zdziebło. Po zaciętej rywalizacji sięgnęła po srebrny krążek. Równocześnie w pięknym stylu została też pierwszą od 2007 roku polską multimedalistką pojedynczych mistrzostw świata. Polkę po raz kolejny pokonała jedynie reprezentantka Peru Garcia Leon.

Podsumowanie MŚ 2022

Ostatecznie polska reprezentacja w niedzielę 24 lipca zakończyła rywalizację w Eugene z ósmą lokatą w klasyfikacji medalowej. Był to najlepszy wynik wśród Europejczyków. Wśród czterdziestu pięciu sportowców reprezentujących w tym roku Polskę znaleźli się m.in.: Ewa Swoboda, Justyna Święty-Ersetic, Pia Skrzyszowska, Olga Niedziałek, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik, a także broniący tytuł Paweł Fajdek, mistrz olimpijski z Tokio Wojciech Nowicki, Karol Zalewski i Kajetan Duszyński.