wtorek, 6 grudnia, 2022
Strona głównaPoloniaNowy Jork85. Parada Pułaskiego, czyli Święto Polonii

85. Parada Pułaskiego, czyli Święto Polonii

85. Parada Pułaskiego za nami. Pierwsza niedziela października to tradycyjnie wielkie święto Polonii. Nie inaczej było i w tym roku, choć do samego końca wydawało się, że pogoda może pokrzyżować plany. Tak się jednak nie stało i pomimo lekkich opadów deszczu Parada Pułaskiego przemaszerowała nowojorską 5. Aleją, po raz kolejny pokazując dumę i radość Polonii.

Honorowy Marszałek Helena Knapczyk, Wielki Marszałek tegorocznej parady Marcin Luc, burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i polskiego pochodzenia dziennikarka Rita Cosby podczas rozpoczęcia przemarszu 5. Aleją. Fot. Marcin Bolec

Doroczna Parada Pułaskiego w Nowym Jorku to jedno z największych polonijnych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych. Jej początki sięgają okresu dwudziestolecia międzywojennego, ale na przestrzeni lat z wydarzenia o charakterze lokalnym rozwinęła się w wielką celebrację łączącą Polonię z kilku stanów wschodniego wybrzeża USA.

PRZECZYTAJ TEŻ: 84. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku – Biały Orzeł (bialyorzel24.com)

Jak przebiegła 85. Parada Pułaskiego?

Niesprzyjająca pogoda nie wystraszyła Polonii, która licznie przybyła 2 października na Manhattan. Paradę jak zwykle poprzedziła uroczysta msza św., którą w Katedrze św. Patryka odprawił bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji brooklyńskiej.

O 12:30 rozpoczął się tradycyjny przemarsz nowojorską 5. Aleją. W sercu Manhattanu wybrzmiał hymn Polski w wykonaniu Michała Jamrozek, absolwenta Polskiej Szkoły Dokształcającej im. o. Augustyna Kordeckiego na Manhattanie.

Parada Pułaskiego jest drugą najdłuższą pod względem aktywności paradą odbywającą się w Nowym Jorku. Zgodnie z wieloletnią tradycją, przemarsz Polonii prestiżową 5. Aleją ma miejsce zawsze w pierwszą niedzielę października

Na czele parady przemaszerowała Gwardia Honorowa nowojorskiej policji i straży pożarnej, a następnie weterani ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i członkinie Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP, przedstawiciele polskiego harcerstwa, reprezentacje Polskich Linii Lotniczych LOT i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz załoga konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku z konsulem generalnym Adrianem Kubickim.

Atrakcją dla miłośników motoryzacji był przejazd polskich samochodów z okresu PRL-u oraz członków polonijnych klubów motocyklowych, którzy przybyli na motocyklach ozdobionych biało-czerwonymi chorągiewkami. Następnie na 5. Aleję wkroczyły dumne reprezentacje kontyngentów Polonii z Nowego Jorku, Connecticut, Pensylwanii i New Jersey.

Przedłużeniem 85. Parady Pułaskiego był polski koncert w Central Parku, który się odbył tuż po przemarszu. Przed polonijną publicznością wystąpili m.in. Golec u’Orkiestra oraz Cleo, a pod sceną bawiło się kilka tysięcy osób.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polski koncert po Paradzie Pułaskiego w Central Parku – Biały Orzeł (bialyorzel24.com)

Gościem specjalnym 85. Parady Pułaskiego była Karolina Bielawska – Polka, która zdobyła koronę i tytuł Miss World 2021. Obok na pierwszym planie Wielki Marszałek tegorocznej parady Marcin Luc (z prawej) i Honorowy Marszałek Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ

Znani na 85. Paradzie Pułaskiego

  • burmistrz Nowego Jorku Eric Adams
  • burmistrz Linden Derek Armstead
  • prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek
  • mistrzowie olimpijscy Jacek Wszoła i Anita Włodarczyk
  • bokser Tomasz Adamek
  • wokalistka Cleo
  • ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski

85. Parada Pułaskiego a huragan Ian

Przygotowaniom tegorocznej Parady Pułaskiego towarzyszyła nie tylko radość, ale i nutka niepokoju. Na kilka dni przed datą przemarszu prognozy były niepokojące – do Nowego Jorku miał dotrzeć „długi ogon” huraganu Ian, który pod koniec września spustoszył Florydę. Na szczęście jednak sytuacja meteorologiczna uległa poprawie, choć nie zabrakło deszczowych momentów. Niesprzyjająca pogoda nie wystraszyła Polonii, która licznie przybyła 2 października na Manhattan, a biało-czerwone parasolki, w które zaopatrzona była część uczestników, stanowiły dodatkowy malowniczy akcent w polskich barwach.

WEM
Fot. Marcin Bolec

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -