wtorek, 6 grudnia, 2022
Strona głównaPoloniaConnecticutSpektakl „Milczenie Hioba” Teatru Wyobraźni Novum w PD Club w New Britain

Spektakl „Milczenie Hioba” Teatru Wyobraźni Novum w PD Club w New Britain

Pytania o sens cierpienia w życiu towarzyszą chyba większości osób, zwłaszcza tym, którzy tego cierpienia w jakiejś formie doświadczyli. Również współczesne czasy, które przyniosły m.in. światową pandemię czy wojnę w Ukrainie, skłaniają do refleksji nad sensem życia, jego ulotnością oraz tym, jak stawiać czoła przeciwnościom losu.

Spektakl „Milczenie Hioba” powstał na kanwie historii biblijnego Hioba i wierszy Anny Kamieńskiej

„Czy my, ludzie współcześni, możemy się czegoś nauczyć od Hioba – bohatera biblijnej księgi?” – takie pytania zadała Dorota Kościuk-Borkowski – reżyser oraz dyrektor artystyczny Teatru Wyobraźni Novum, a następnie wraz z pozostałym członkami aktorskiej trupy postarała się znaleźć na nie odpowiedź i przekazać ją w artystycznej formie. Spektakl pt. „Milczenie Hioba”, który odbył się 18 września w PD Club (dawnym Klubie Pułaskiego) w New Britain, przyciągnął liczne grono widzów i stał się dla nich wyjątkowym przeżyciem.

W role aniołów wcieliły się: Dorota Kościuk-Borkowski, Ewa Badowski, Kinga Jastrzębska-Krzemień, Joanna Bogacki i Jolanta Gleba

Skomplikowaną postawę biblijnego Hioba uczłowieczyła nieco Anna Kamieńska w dziesięciu wierszach białych poematu „Drugie szczęście Hioba”. To właśnie one stały się kanwą spektaklu. Na scenie publiczność mogła zobaczyć aktorki, które wcieliły się w anielskie postaci (w tych rolach: Ewa Badowski, Joanna Bogacki, Jolanta Gleba, Kinga Jastrzębska-Krzemień, Dorota Kościuk-Borkowski). Wypowiadane przez nie teksty były pełne dramaturgii. – Wprowadzenie aniołów na scenę było zabiegiem symbolicznym i świadomym. Anioł – postać znana nam już z mitologii – kojarzy się z kimś dobrym i opiekuńczym. Recytowane przez nie niezwykle szczere monologi dotyczące ludzkich zachowań współczesnego Hioba miały pomóc w odbiorze prawdy o nas samych – tłumaczy reżyser spektaklu Dorota Kościuk-Borkowski. Całość dopełniały efekty specjalne, pieśni oraz pięknie skomponowana muzyka przez Renatę Krzyszczyk-Kwaśnik, tworzące nastrój i niepowtarzalny klimat tego wieczoru.

WEM
Fot. Teatr Wyobraźni Novum – Piotr Krajewski / facebook

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -