poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork„Narodowe Czytanie” w NYC

„Narodowe Czytanie” w NYC

20 września w siedzibie polskiego konsulatu na Manhattanie odbyła się kolejna edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Jest to zainaugurowana w 2012 roku i od tej pory coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w Polsce i za granicą. W inicjatywie regularnie biorą udział polskie szkoły w USA. Tegoroczną lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

20 września w siedzibie polskiego konsulatu na Manhattanie odbyła się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie, w której wzięła udział Pierwsza Dama RP oraz nauczyciele i młodzież z kilkunastu polonijnych szkół ze wschodniego wybrzeża USA. Fot. KPRP
Tegoroczną lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Fot. KPRP

W Narodowym Czytaniu w Nowym Jorku już po raz czwarty uczestniczyła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. Towarzyszył jej Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W spotkaniu uczestniczyli także konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, wicekonsul Stanisław Starnawski, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce dr Dorota Andraka oraz nauczyciele i młodzież z 17 polskich szkół działających na wschodnim wybrzeżu USA.

Fot. KPRP
Fot. KPRP
Fot. KPRP
Fot. KPRP

Podczas spotkania Pierwsza Dama RP wyraziła radość z zaangażowania młodych ludzi w krzewienie polskości, podziękowała uczniom za podtrzymywanie związków z krajem pochodzenia i podejmowanie trudu nauki w dwóch szkołach: amerykańskiej i polskiej. Przypomniała, że wybór tegorocznej lektury nie był przypadkowy, bowiem „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza otworzyły w Polsce epokę romantyzmu, a w tym roku przypada 200. rocznica publikacji.

Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce dr Dorota Andraka. Fot. KPRP

Konsul generalny RP Adrian Kubicki przypomniał, że ten okres w literaturze był niezwykle ważny dla Polaków, ale również dla polskiej emigracji, w tym tej w Stanach Zjednoczonych, dla której wolność ojczyzny – tak wyraźnie akcentowana przez polski romantyzm – pozostawała najwyższym priorytetem.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -