poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaUSAAmerykaPolscy kandydaci do Oskara

Polscy kandydaci do Oskara

We wtorek, 8 lutego, poznaliśmy oficjalną listę kandydatów do Oskara. Wśród nominacji nie zabrakło polskich akcentów.

Laureatów tegorocznych Oskarów poznamy podczas gali, która odbędzie się 27 marca w Dolby Theatre w Hollywood. Fot. Archiwum WEM

Za najlepsze zdjęcia do filmu „West Side Story” w reż. Stevena Spielberga nominację do Oscara otrzymał Janusz Kamiński. Ten pochodzący z Polski operator filmowy wyemigrował do USA w wieku 21 lat. Od 1993 r. regularnie współpracuje ze Spielbergiem. Polak ma już w swoim dorobku dwa Oscary – za „Listę Schindlera” (1994) i „Szeregowca Ryana” (1999). Nominowany do nagrody Akademii był też za zdjęcia do filmów: „Amistad” (1997), „Motyl i skafander” (2007), „Czas wojny” (2011) i „Lincoln” (2012).

Prócz Kamińskiego o statuetkę w kategorii najlepsze zdjęcia powalczą: Greig Fraser („Diuna”), Dan Laustsen („Zaułek koszmarów”), Ari Wegner („Psie pazury”), a także Bruno Delbonnel („Tragedia Makbeta”).

W kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski nominację otrzymała „Sukienka” Tadeusza Łysiaka. Obraz, zrealizowany przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej, opowiada o młodej pracownicy motelu, która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn. W rolę główną wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Aktorka ma nadzieję, że jej rola będzie jednym z kroków na drodze ku zmianie postrzegania osób niepełnosprawnych na ekranie. – Chciałabym, żeby ludzie przestali używać słowa »inność« i otworzyli się na to, że są różne perspektywy. Chciałabym, żeby to było naturalne, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są w kinie i są wśród nas. Nieważne, jak wyglądasz. Wszyscy jesteśmy magiczni, bo jesteśmy sobą – mówiła po pokazie filmu.

Konkurentami „Sukienki” będą: „Ala Kachuu Take And Run” Marii Brendle, „On My Mind” Martina Strange-Hansena, „Please Hold” K.D. Davili oraz „The Long Goodbye” Aneila Karii.

Laureatów 94. Oscarów poznamy 27 marca. Gala wręczenia nagród, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Jak poinformował w połowie stycznia prezes Hulu Originals i ABC Entertainment Craig Erwich, tegoroczna uroczystość – po trzech latach, kiedy jej formuła bazowała na „osobowościach sław wręczających nagrody” – będzie miała jednego prowadzącego.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -