poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaPoloniaNew JerseyPolonia w Clark uczciła pamięć Powstańców Warszawskich

Polonia w Clark uczciła pamięć Powstańców Warszawskich

W tym roku przypadała 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w wielu miejscach nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, również w Stanach Zjednoczonych, odbyły się uroczystości upamiętniające tych, którzy 1 sierpnia 1944 r. stanęli do walki i swą postawą dali świadectwo heroicznemu wręcz umiłowaniu ojczyzny i wolności. Uroczystość, podczas której oddano hołd powstańcom, zorganizowano także w Clark, NJ.

1 sierpnia przed siedzibą Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark odbyła się uroczystość upamiętniająca tych, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Fot. Screenshot

W niedzielę, 1 sierpnia, przed siedzibą Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark zgromadziła się grupa Polonii. Uroczystość rozpoczęła się od dźwięków powstańczej piosenki „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój…”. Następnie, w imieniu organizatorów, uczestników uroczystości powitał wiceprezes Polskiej Fundacji Kulturalnej Tomasz Szybowski. Przypomniał on zebranym krótki zarys historyczny tego, jak doszło do wybuchu powstania i jakie miało ono efekt. Do połowy masztu opuszczono flagi – najpierw amerykańską, a potem polską. Złożono też kwiaty przed tablicą, na której widnieje Pomnik Małego Powstańca w Warszawie. Wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili bohaterów Powstania Warszawskiego.

Uroczystość w Clark zorganizowały: Polska Fundacja Kulturalna, Narodowe Forum Kresowe USA, Banner of Jasna Góra, Stowarzyszenie Pamięć i Polish Living History.

WEM

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -