czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsPolonia w Bostonie zaangażowała się w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy

Polonia w Bostonie zaangażowała się w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy

Polonia w Bostonie i okolicach z ogromnym zaangażowaniem włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Inicjatyw, które podjęto, jest naprawdę wiele. Jedną z nich było wydarzenie, które odbyło się w niedzielę, 13 marca.

Niedzielna akcja charytatywna została zorganizowana przez Szkołę Języka Polskiego w Bostonie we współpracy z parafią Matki Bożej Częstochowskiej

Akcja charytatywna została zorganizowana przez Szkołę Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie, z ramienia której koordynowana była przez Annę Kosiak Karam, we współpracy z parafią Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie. Spotkanie odbyło się w sali Jana Pawła II przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej, która została na tę okazję udekorowana plakatami przygotowanymi przez młodzież z polskiej szkoły, wyrażającymi solidarność z Ukrainą i sprzeciw wobec wojny.

Dochód z kiermaszu, który był głównym punktem wydarzenia, zostanie przeznaczony na pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce

Spotkanie rozpoczęło się od zaśpiewania przez zgromadzonych hymnu Polski, do czego zachęcił wszystkich o. Michał Socha, gwardian zakonu franciszkanów pełniący obecnie posługę duszpasterską w polskiej parafii w Bostonie, i odegrania na harfie przez polsko-ukraińską artystkę hymnu Ukrainy. Następnie głos zabrał dyrektor Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie Jan Kozak, który wyjaśnił, że „ta akcja ma dwa cele, w pierwszym etapie zbieramy fundusze, które pozwolą nam wysłać dary do polskich rodzin, które przyjęły do siebie uchodźców”. – Pomagając im, pomagamy uchodźcom, pomagamy Ukrainie – podkreślił. Przytoczył też słowa utworu Wojciecha Młynarskiego, w którym padają jakże wymowne słowa: „wojna nigdy nie jest daleko, wojna zawsze jest bardzo blisko”.

Anna Kosiak Karam to jedna z inicjatorek wydarzenia (na zdj. z rodziną)

Do zgromadzonych zwróciła się też Anna Kosiak Karam, która podziękowała wszystkim za obecność i za pracę włożoną w przygotowanie wydarzenia. – Dziękuję wszystkim za odzew, za włożoną pracę i serce – mówiła. – To, że jesteśmy w tak dużym gronie, jest pięknym dowodem życzliwości i solidarności międzyludzkiej – dodała. – Sukces tej akcji to efekt pracy i zaangażowania wielu ludzi – podkreśliła.

W ramach zbiórki funduszy odbył się kiermasz ciast, dostępne były też polskie potrawy, które można było kupić na wynos. Dodatkową atrakcją była loteria fantowa. W ramach tej jednodniowej akcji udało się zebrać aż 10 tys. dolarów! Kwota ta zostanie przeznaczona na pomoc ukraińskim uchodźcom, którzy przebywają w Polsce.

JLS
Fot. Mariusz Kloczkowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -