piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolonia oddała hołd Bohaterom

Polonia oddała hołd Bohaterom

Uroczyste obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Nowym Jorku.

Gośćmi honorowymi byli Helena Knapczyk, sybiraczka i prezes naczelna KPP oraz Bolesław Biega ps. „Pałąk”, uczestnik Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to jedno z tych współczesnych wydarzeń historycznych, które odbiło się szerokim echem niemal na całym świecie. Również każda rocznicowa celebracja upamiętniająca to wydarzenie wzbudza duże zainteresowanie.

Podczas uroczystości głos zabrała m.in. reprezentantka stanowa Emily Gallagher

Już po raz szósty pod patronatem jednej z największych polonijnych organizacji, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Nowym Jorku odbyły się obchody upamiętniające kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego. Uroczystość obecnością zaszczycił jeden z Bohaterów – uczestnik powstania, porucznik Bolesław Biega ps. „Pałąk” z batalionu „Kiliński”. To właśnie on został uwieczniony na słynnym zdjęciu powstańczego ślubu, który wziął z sanitariuszką Alicją Treutler oraz na video z tego wydarzenia. Gościem honorowym była także Helena Knapczyk, sybiraczka i naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań.

W uroczystości uczestniczyli reprezentanci wielu polonijnych organizacji, m.in. przedstawiciele Głównego Komitetu Parady Pułaskiego, Centrali Polskich Szkół Dokształcających, harcerze, weterani, przedstawiciele władz lokalnych i stanowych oraz liczna Polonia, nie tylko mieszkańcy Greenpointu. Wielką radością napawał widok licznej ilości młodych ludzi, rodzin z dziećmi i to w biało-czerwonych kolorach – podkreślających radość z bycia Polakiem, jak stwierdziła jedna z mam.

Do tradycji pierwszosierpniowych uroczystości należy podniesienie flagi powstańczej – z kotwicą, symbolem Polski Walczącej, na maszt przed budynkiem PSFCU. Punktualnie o 11.00 (17.00 w Polsce) głos syren, upamiętniający rozpoczęcie powstania, był sygnałem do podniesienia flagi, która będzie w tym miejscu powiewała przez 63 dni – tyle, ile trwało powstanie, jak oznajmił Bogdan Chmielewski, dyrektor wykonawczy PSFCU, który rozpoczął uroczystość i powitał licznie zebranych rodaków. Przypomniał kolejny raz o wielkiej odwadze powstańców i zapytał zebranych, mając na uwadze ciągłe pytania o zasadność wybuchu powstania, co ma wartość, jak nie walka o wolność kraju i swoich najbliższych. W spotkaniu wziął udział wicekonsul Stanisław Starnawski, który odczytał list konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego. W liście znalazły się słowa największego uznania dla powstańców i obecnego na uroczystości porucznika Bolesława Biegi.

Wielkie brawa otrzymała Emily Gallagher, reprezentantka stanowa z Nowego Jorku, która wzięła udział w tym uroczystym spotkaniu. Z wykształcenia jest historykiem i – chociaż nigdy nie była w Polsce – to po obejrzeniu historycznych zdjęć Warszawy i jej wspaniałych zabytków stwierdziła, że to było piękne, wielonarodowościowe, królewskie miasto. Doceniła wielką odwagę Polaków podczas wojen i powstania, szczególną uwagę zwracając na pomnik „Matki”, który znajduje się na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli, upamiętniający wszystkie kobiety, które podczas II wojny światowej straciły swoje dzieci. Emily Gallagher przybyła na spotkanie z współpracownicą Konstancją Maleszyńską, która całe przemówienie przetłumaczyła na język polski, co zostało bardzo miło odebrane przez Polonię.

Tadeusz Antoniak, pełniący obowiązki komendanta Oddziału 2 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, wspomniał kolejny raz, jak ogromną wagę przywiązywali żołnierze AK, powstańcy i polscy patrioci do słów „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą z błogosławieństwem, którego udzielił ks. Grzegorz Markulak, wikariusz z parafii św. Stanisława Kostki.

Cześć i chwała polskim Bohaterom!

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Popławska


Gościem honorowym uroczystości był 99-letni Bolesław Biega, ps. „Pałąk”, który podczas Powstania Warszawskiego był dowódcą II plutonu w batalionie „Kiliński”. W 1944 r. miał 22 lata. 13 sierpnia, w samym środku powstania, wziął ślub z sanitariuszką Alicją Treutler, ps. „Jarmuż”. To właśnie ten ślub został uwieczniony na jednej z najsłynniejszych fotografii z Powstania Warszawskiego. Pan Bolesław o swych powstańczych losach opowiedział w wywiadzie udzielonym redaktorowi naczelnemu „Białego Orła” Marcinowi Bolec. Na zdj. Bolesław Biega trzyma egzemplarz „Białego Orła” z tym wywiadem, rozpoczynającym się na pierwszej stronie gazety.

Wywiad można przeczytać na naszym portalu tu oraz posłuchać na YouTube: www.youtube.com/watch?v=ilxYkaE0R9o

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -