sobota, 27 listopada, 2021
Strona głównaPoloniaConnecticutPołączą dwa polskie kościoły w New Britain

Połączą dwa polskie kościoły w New Britain

Konsolidacja kościołów, a w szczególności parafii etnicznych, jest coraz częstszym zjawiskiem, podobnie jak likwidacja działających przy nich katolickich szkół. Decyzja archidiecezji hartfordzkiej z początku zeszłego roku o zamknięciu polskiej szkoły podstawowej działającej przy parafii Najświętszego Serca Jezusa w polskiej dzielnicy New Britain poruszyła lokalną, polonijną społeczność.

Połączenie parafii Najświętszego Serca Jezusa oraz Świętego Krzyża ma nastąpić w połowie 2023 roku, kiedy ks. prałat Daniel Plocharczyk przejdzie na emeryturę w wieku 75 lat. Fot. Bristol Press

Pomimo wszelkich działań i inicjatyw, w tym kampanii listowej, mieszkańcom New Britain nie udało się ocalić szkoły, która z końcem poprzedniego roku szkolnego zakończyła działalność, w 120. rocznicę swego istnienia. Podana we wtorek przez archidiecezję informacja o planach połączenia dwóch polskich parafii w New Britain – Świętego Krzyża przy 31 Biruta Street oraz Najświętszego Serca Jezusa przy 158 Broad Street zapewne wstrząśnie Polonią w New Britain i okolicach.

Parafie Najświętszego Serca oraz Świętego Krzyża, dwie największe parafie w mieście – obie polskie – będą funkcjonować niezależnie do lata 2023 roku. Od połowy 2023 roku połączą się i będą funkcjonować pod nadzorem jednego proboszcza z jednym biurem oraz radą parafialną. Termin zbiega się z odejściem na emeryturę ks. prałata Daniela Plocharczyka, który od 2003 roku trzyma pieczę nad parafią Najświętszego Serca Jezusa. W połowie 2023 roku osiągnie on wiek emerytalny, kończąc 75 lat.

Nie jest jeszcze wiadomo, czy oba kościoły będą od 2023 roku funkcjonować w takim samym wymiarze jak obecnie. W ramach konsolidacji parafii w New Britain już od 1 stycznia następnego roku połączone bądź zamknięte zostaną inne, niepolskie parafie.

Jako przyczynę konieczności wprowadzenia zmian podano malejącą frekwencję na mszach św. oraz spadek powołań kapłańskich. Frekwencja na mszach sięgnęła najniższych poziomów w ostatnich dwóch latach ze względu na pandemię i wg archidiecezji nie wiadomo, czy kiedykolwiek wróci do przedpandemicznego poziomu, który już i tak odzwierciedlał podobny, spadkowy trend. Biskup Leonard Blair w oświadczeniu stwierdził, że zmiany te muszą być przyjęte w realistyczny sposób oraz że podobne konsolidacje w innych miastach okazały się sukcesem.

Archidiecezja powołać ma specjalny komitet, który ma nadzorować konsolidację parafii w New Britain i komunikować zmiany ich parafianom.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -