poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaDziałyPoradyPodróżuj bezpiecznie!

Podróżuj bezpiecznie!

Pandemia powstrzymywała nas przed zobaczeniem naszych rodzin i przyjaciół przez ponad rok. Teraz, gdy coraz więcej osób przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny, linie lotnicze i pociągi otwierają przed nami coraz więcej możliwości podróżowania. Dla tych z nas, którzy czują się wystarczająco bezpiecznie, aby podróżować (zaszczepieni i zdrowi!), to szansa, by szykować się do drogi! Nawet jednak w trakcie podróży musimy być wyczuleni na różne oszustwa – te, które zawsze istniały, i te, które są nowe i wykorzystują chęć ludzi do podróżowania.

Obiecując darmowe atrakcje lub wycieczki w promocyjnych cenach, publikując fałszywe oferty wynajmu – w ten sposób oszuści próbują uzyskać część twoich ciężko zarobionych pieniędzy na podróże. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, planując podróż.

Oszustwa związane z wynajmem

Oszuści wiedzą, że znalezienie odpowiedniego apartamentu czy pokoju może być kłopotliwe, a pozornie dobra oferta jest trudna do przeoczania. Dlatego zdarza im się publikować fałszywe informacje na stronach internetowych domów wakacyjnych i tablicach ogłoszeń.

Oszuści mogą nawet przejąć prawdziwą ofertę wynajmu, zmieniając adres e-mail lub inne informacje kontaktowe i umieszczając zmienioną reklamę na innej stronie. Zmieniona reklama może nawet korzystać z imienia i nazwiska osoby, która opublikowała oryginalną reklamę. W innych przypadkach oszuści kradli konta e-mail właścicieli nieruchomości na renomowanych stronach internetowych wynajmu wakacyjnego. Klienci zapłacili za te domy wakacyjne lub apartamenty, a po pojawieniu się na miejscu odkrywali, że nie są prawdziwe! Dlatego bądź ostrożny i dokładnie sprawdź wszystko.

Innym sposobem, w jaki oszuści mogą Cię wykorzystać, są „wynajmy fantomowe” – nieruchomości na wynajem, które są reklamowane, ale w rzeczywistości nie istnieją. Starają się zwabić Cię obietnicami niskich opłat, fantastycznymi udogodnieniami – wspaniałymi zdjęciami basenów, siłowni i dużych, luksusowych pokoi. Problem polega na tym, że nie są one tym, co obiecują, a w rzeczywistości mogą być tylko zdjęciami losowymi hoteli na całym świecie. Celem oszustów jest zdobycie pieniędzy i zniknięcie, zanim się dowiesz, że zostałeś oszukany. Warto zwrócić uwagę, że tacy oszuści zawsze proszą o zapłatę z góry.

Oto kilka oznak, że wymarzone wakacje mogą być oszustwem:

  • Chcą, abyś przelał pieniądze. To najpewniejszy znak oszustwa. Nigdy nie ma dobrego powodu, aby przelać pieniądze, zapłacić depozyt zabezpieczający, opłatę rezerwacyjną, czynsz z góry za pierwszy miesiąc lub opłatę za wynajem wakacyjny. To prawda, nawet jeśli najpierw wyślą ci umowę. Przelew pieniędzy jest tym samym, co wysyłanie gotówki – po jej wysłaniu nie masz możliwości jej odzyskania.
  • Chcą kaucji lub czynszu za pierwszy miesiąc przed spotkaniem lub podpisaniem umowy najmu. Zanim to zrobisz, zawsze porozmawiaj z kimś i zweryfikuj jego numer telefonu i adres. Nigdy nie jest dobrym pomysłem wysyłanie pieniędzy za mieszkanie, którego nie widziałeś, komuś, kogo nigdy nie spotkałeś osobiście. Jeśli nie możesz sam odwiedzić mieszkania lub domu, poproś kogoś, komu ufasz, aby poszedł i potwierdził, że jest do wynajęcia i że to jest to, co było reklamowane. Oprócz umówienia spotkania wyszukaj właściciela i ofertę. Jeśli znajdziesz tę samą reklamę pod inną nazwą, może to być oszustwo.
  • Mówią, że są poza krajem, ale mają plan, aby oddać klucze w twoje ręce. Może to obejmować prawnika lub „agenta” działającego w ich imieniu. Niektórzy oszuści tworzą nawet fałszywe klucze. Nie wysyłaj im pieniędzy za granicę. Jeśli nie możesz spotkać się osobiście, zobaczyć mieszkania lub podpisać umowy najmu przed zapłatą, szukaj dalej. Co, jeśli sam wynajem odbywa się za granicą? Płacenie kartą kredytową lub za pośrednictwem renomowanej strony internetowej z ofertami wynajmu na wakacje z własnym systemem płatności to najbezpieczniejsze sposoby.

Nawet jeśli bezpiecznie znalazłeś idealne miejsce, uważaj na to, co może się z tobą stać po przyjeździe. Samotnie podróżująca, wyglądająca na zamożną kobieta została oszukana przy okazji zamówienia pizzy ze swojego pokoju hotelowego. Przyjechała późno i znalazła ulotkę z lokalnej pizzerii pod jej drzwiami, obiecali, że dostarczają 24 godziny na dobę, a ona była głodna! Zamówiła więc pizzę, ale kiedy została dostarczona (dwie godziny później), pochodziła z krajowej sieci, a nie z lokalnego miejsca, w którym ją zamówiła.

Następnego dnia na jej karcie kredytowej zaczęły pojawiać się opłaty, najpierw w niewielkich kwotach, a następnie coraz częstsze i na większe sumy. Była w stanie zadzwonić do firmy obsługującej jej kartę kredytową, cofnąć i zatrzymać opłaty oraz poinformować hotel, że tak się stało. Najwyraźniej wielu gości hotelowych padło ofiarą tego samego oszustwa, a hotel nie był świadomy, że ktoś rozpowszechnił u nich te fałszywe reklamy.

Oszuści wydają się być zawsze o krok przed swoimi potencjalnymi ofiarami. Zachowując ostrożność, podążając za instynktem i podwójnie sprawdzając ustalenia, możemy jednak zachować bezpieczeństwo. Ale kto by pomyślał, że dostawa pizzy doprowadzi do oszustwa związanego z kartą kredytową?!

Mamy trudne czasy, ale zachowując wszystkie wytyczne CDC dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa oraz czujność przed potencjalnymi oszustami, możemy wyruszyć w podróż, by w końcu zobaczyć naszych przyjaciół i bliskich. A przy okazji – przekazać im te informacje!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection


Jak zgłosić oszustwo?

Jeśli padniesz ofiarą oszustwa podczas pobytu na wakacjach, zgłoś to lokalnym organom ścigania i FTC. Federalna Komisja Handlu jest główną agencją, która zbiera raporty o oszustwach. Zgłoś oszustwo online lub telefonicznie pod numerem 1-877-382-4357 (9:00-20:00 ET). Skontaktuj się również z witryną, na której opublikowano fałszywe ogłoszenie. Możesz również skontaktować się z linią skarg DCP pod numerem (860) 713-6065.

Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułWitaj szkoło!
Następny artykułPrawo na Florydzie

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -