niedziela, 21 lipca, 2024

Podróż bez stresu

Podróżowanie, choć przyjemne, wiąże się też ze stresem. Turystom często towarzyszą pytania: czy walizka ma odpowiednie wymiary? Czy zdążę się odprawić przed lotem? A przede wszystkim – czy mam ze sobą odpowiedni dokument potwierdzający tożsamość? Bez niego przecież nie wsiądziemy na pokład! Od roku brak dokumentu na warszawskim Lotnisku Chopina nie jest problemem. Można tam wyrobić polski paszport w 20 minut.

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie działa od poniedziałku do piątku. W ciągu roku od uruchomienia w punkcie wydano 16 tys. paszportów tymczasowych. Fot. Archiwum MSWIA

Jak informuje Ministerstwo Spaw Wewnętrznych i Administracji, w punkcie paszportowym na Lotnisku Chopina w rok, czyli od jego otwarcia w kwietniu 2023 roku, wydano ok. 16 tys. tymczasowych dokumentów. Najwięcej w wakacje, kiedy to podróżuje najwięcej osób. Stąd rekord padł w lipcu 2023 roku, kiedy to wydano tam 1894 paszporty. Najmniej chętnych po dokument było w styczniu 2024 roku – zaledwie 131. Co ciekawe, pracownicy MSWiA podali w komunikacie prasowym, że w ten sposób wyrobiono paszport osobie z reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Kiedy ekspresowy paszport?

Paszport na Lotnisku Chopina można wyrobić najwcześniej maksymalnie na dwa dni przed wylotem, okazując ważny bilet na samolot. Do wyrobienia dokumentu potrzebne jest zdjęcie, ale je także można wykonać w punkcie. Po sprawdzeniu tożsamości przez pracownika wydawany jest paszport, którego ważność nie przekracza 365 dni. W przypadku osoby niepełnoletniej potrzebna jest zgoda rodziców. Wydanie dokumentu kosztuje 30 zł, płatne wyłącznie kartą. Jest to spowodowane kwestiami bezpieczeństwa. Niestety, punkt nie działa w weekendy. Jest otwarty od godz. 8 rano do godz. 20 (polskiego czasu), od poniedziałku do piątku. Znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A.

Co ważne, paszport na Lotnisku Chopina w Warszawie można wyrobić nawet w sytuacji, kiedy wylatuje się z innego lotniska. Można go zrobić także, jeśli nie mieszka się na stałe w Polsce. Wymagane jest posiadanie numeru PESEL.

Kolejny punkt już w wakacje

Po sukcesie punktu wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku Chopina ministerstwo postanowiło, że otworzy kolejny – tym razem na lotnisku w Gdańsku. Wiosną zapowiadano, że nastąpi to w czerwcu, jednak tak się nie stanie. Otwarcie przewidziane jest na koniec lipca – początek sierpnia 2024 roku. Cała procedura ma trwać 30 minut i kosztować 30 zł. Zasady mają być identyczne jak w Warszawie.

Silny paszport

Polski paszport uprawnia do bezwizowego wjazdu aż do 189 państw na świecie. Według rankingu Henley Passport Index Polska zajmuje 6. miejsce pod względem najsilniejszych paszportów. Na pierwszym miejscu są Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Singapur i Hiszpania (194 kraje). Na drugim miejscu podium znalazły się Austria. Finlandia, Irlandia, Norwegia, Luksemburg, Szwecja i Korea Południowa (193 kraje), a Belgia, Dania i Wielka Brytania zajmują miejsce trzecie (192 kraje). Polska w tym rankingu zajmuje to samo miejsce, co Stany Zjednoczone. Najsłabszy paszport ma Afganistan. Jego obywatele wjadą bezwizowo zaledwie do 28 krajów.  

Kinga Dereniowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -