niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaGorący TematPicasso podziwiał jej dzieła, Rosjanie je spalili

Picasso podziwiał jej dzieła, Rosjanie je spalili

Iwanków to niewielki miasteczko położone nieopodal Kijowa. Z tej okolicy wywodziła się Maria Oksentiyivna Prymachenko, jedna z najbardziej znanych ukraińskich artystek ludowych, tu też znajdowało się muzeum Historii Lokalnej, w której prezentowano jej dzieła. 28 lutego Rosjanie spalili budynek wraz ze znajdującymi się w środku dziełami.

Rosjanie podpalili Muzeum Historii Lokalnej w Iwankowie nieopodal Kijowa, w którym znajdowały się prace Marii Prymachenko, jednej z najbardziej znanych ukraińskich artystek ludowych. Fot. screenshot/Twitter

Maria Prymachenko (zm. w 1987 r.) to jedna z najbardziej znanych ukraińskich artystek, inspirację do haftów, prac ceramicznych i obrazów czerpała z lokalnej mitologii i folkloru, malowała też wizerunki zwierząt. Często w jej dziełach powraca motyw walki dobra ze złem, ale w jej kompozycjach dobro zawsze triumfuje. Ale radość często ustępuje miejsca smutkowi i żalu, stąd na jej obrazach często pojawia się grób ozdobiony kwiatami. Jej prace podziwiał niegdyś sam Pablo Picasso. „Klękam przed artystycznym cudem tej genialnej Ukrainki” – powiedział po zwiedzeniu wystawy w Paryżu, na której eksponowano twórczość Prymachenko.

W Muzeum Historii Lokalnej w Iwankowie, które niedawno zostało odnowione, prezentowano 25 dzieł artystki. 28 lutego zostało podpalone przez siły rosyjskie. Film krążący w sieci pokazuje płonący budynek.

Do zdarzenia Vlad Liovchenko, dyrektor Wyszhordzkiego Rezerwatu Historii i Kultury, który zniszczenie muzeum opisał jako „nieodwracalne”.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -