niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaUSAAmerykaPfizer wynalazł lek na Covid?

Pfizer wynalazł lek na Covid?

Firma Pfizer poinformowała, że zakończyła badania kliniczne nad lekiem zmniejszającym ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa.

Koncern Pfizer zamierza wystąpić do FDA o zatwierdzenie leku na Covid-19. Fot. Archiwum WEM

Jak wynika z informacji agencji Reuters, w czasie badań klinicznych leku o nazwie Paxlovid ryzyko hospitalizacji lub zgonu dorosłych osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19 spadało o 89 proc. Firma Pfizer, zachęcona tak obiecującymi wynikami, chce zarejestrować lek w specjalnym trybie.

Pfizer nie udostępnił jeszcze pełnych danych z badania, ale już uzyskane wyniki zamierza przekazać do Agencji Żywności i Leków (FDA) w ramach specjalnego programu przyspieszonego dopuszczania leków w szczególnych sytuacjach.

Formuła Paxlovidu blokuje enzym niezbędny koronawirusowi do namnażania. Lek ma być podawany doustnie, w postaci trzech tabletek dwa razy dziennie. Lek należy podawać na wczesnym etapie infekcji. Ewentualne skutki uboczne, w postaci nudności i biegunki, dotyczą co piątej osoby.

Pfizer już podał, że zamierza wyprodukować 180 tys. opakowań leku do końca roku i co najmniej 50 mln do końca roku 2022. Eksperci przypominają jednak, że jak na razie najlepszym sposobem ochrony przed Covid-19 jest profilaktyka w postaci szczepienia.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -