środa, 3 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkPatriotyczne uroczystości na Greenpoincie

Patriotyczne uroczystości na Greenpoincie

W niedzielę, 5 maja, na parkingu przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy 100 McGuinness Blvd. na Greenpoincie odbyły się obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej połączone z pokazem i paradą zabytkowych samochodów.

Polska flaga nad Greenpointem

Obchody mimo nienajlepszej, deszczowej pogody zgromadziły kilkusetosobowy tłum. Zebranych powitał współorganizator imprezy Grzegorz Maziarz, a także ksiądz Grzegorz Markulak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Wśród gości honorowych imprezy znaleźli się: konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, Wielki Marszałek tegorocznej Parady Pułaskiego Piotr Praszkowicz, komendant naczelny Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Tadeusz Antoniak, prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego Paweł Pachacz i radny miejski Lincoln Restler.

Najważniejszymi punktami uroczystości było podniesienie polskiej flagi na maszt przez Wielkiego Marszałka Piotra Praszkowicza, co nastąpiło podczas odegrania polskiego hymnu narodowego, a w dalszej części przecięcie wstęgi inaugurującej paradę zabytkowych pojazdów, która przejechała ulicami Greenpointu, Ridgewood i Maspeth. Przecięcia wstęgi dokonali uczniowie Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej wraz z dyrektor Danutą Bronchard, pracownicy greenpoinckiego oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej pod kierownictwem Anny Branas, a także członkowie zespołu Krakowianki i Górale wraz z opiekunką Elą Hetnar. Po odegraniu hymnu amerykańskiego rozpoczęły się oficjalne przemówienia.

Pamięć i duma

To, jak Polonia potrafi świętować polskie symbole narodowe, stanowi świetny przykład dla wielu Polaków w Polsce – powiedział konsul generalny Adrian Kubicki. – Należą się wam ogromne wyrazy wdzięczności i brawa za to, że pamiętacie o polskich świętach i pokazujecie jak czcić barwy narodowe swoim dzieciom, bliskim i sąsiadom. Pokazujecie też, że Greenpoint nadal jest polską dzielnicą. Jesteście najlepszymi i najważniejszymi ambasadorami Polski – dodał konsul, który kończy wkrótce swoją misję dyplomatyczną w Nowym Jorku i dlatego też ks. Grzegorz Markulak w imieniu wszystkich obecnych pogratulował mu oddanej służby dla Polonii.

Jestem dumny reprezentując Greenpoint we władzach miasta – powiedział radny miejski Lincoln Restler. – Wkład Polaków w historię tego kraju już od czasów generała Pułaskiego jest olbrzymi, o czym warto pamiętać i starać się celebrować to przy każdej możliwej okazji – dodał radny, dziękując za zaproszenie na uroczystość.

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości ks. Markulak odmówił modlitwę, udzielił wszystkim błogosławieństwa oraz poświęcił pojazdy i uczestników. Następnie z krótkim programem artystycznym wystąpił zespół Krakowianki i Górale.

Biało-czerwony przejazd

Wydarzenie jak co roku było też prawdziwą gratką dla miłośników motoryzacji. Przed siedzibą Unii można było zobaczyć wiele zabytkowych samochodów, zarówno amerykańskich, jak i polskich, a wśród nich chociażby małego Fiata, Nysę, czy nawet polskiego Fiata 125p w wersji milicyjnego radiowozu. W programie imprezy zaplanowano również paradę pojazdów ulicami Greenpointu, Maspeth i Ridgewood. W jej trackie organizatorzy zawiesili również biało-czerwoną flagę na moście Kościuszki.

Dziękujemy całej Polonii oraz wszystkim uczestnikom obchodów Dnia Flagi, którzy mimo niesprzyjającej pogody stawili się dzisiaj pod siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Greenpoincie – powiedział w rozmowie z „Białym Orłem” Grzegorz Maziarz, współorganizator wydarzenia. – A władzom Unii za udostępnienie nam miejsca parkingowego i za wsparcie całej imprezy. Dziękuję również konsulowi Kubickiemu za to, że po raz kolejny uświetnił swoją obecnością uroczystość, a także księdzu Markulakowi za przybycie i błogosławieństwo. Dziękuję moim kolegom i pasjonatom motoryzacji za to, że zaprezentowali dziś swoje pojazdy, a także wszystkim gościom honorowym, młodzieży, weteranom i harcerzom. Cieszę się, że tak wiele osób przyszło, aby celebrować z nami ten wyjątkowy dla Polski dzień. Z uwagi na fakt, że rok temu również padało, to myślę, że przynajmniej przez najbliższe 100 lat obchodom Dnia Flagi na Greenpoincie będzie towarzyszyć wyłącznie słoneczna pogoda – dodał.

Imprezę zorganizowała grupa miłośników zabytkowych samochodów z metropolii nowojorskiej przy wsparciu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Wstęp na wydarzenie był darmowy, podobnie jak serwowane na miejscu jedzenie i napoje, w tym kawa, pączki, wata cukrowa oraz kiełbasa z grilla.

Msza święta i akademia

Uroczystości pod siedzibą PSFCU nie były jedynym patriotycznym wydarzeniem tego dnia na Greenpoincie. Okolicznościowa msza św. została odprawiona w kościele św. Stanisława Kostki, a w Polskim Domu Narodowym „Warsaw” odbyła się patriotyczna akademia. W ten sposób Polonia uczciła Święto Flagi RP, Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zarówno w mszy św., jak i akademii patriotycznej, Polonia wzięła liczny udział. Mszę św. koncelebrował proboszcz ks. Grzegorz Markulak, któremu towarzyszyli ks. Józef Szpilski i obchodzący tego dnia 54. urodziny ks. Sławomir Szucki. Wśród gości biorących udział w mszy św. znaleźli się między innymi: konsul generalny Adrian Kubicki, sybiraczka i zarazem naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań Helena Knapczyk, naczelny komendant SWAP Tadeusz Antoniak wraz z zarządem tej organizacji, przedstawiciele Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego: Bożena Konkiel, Artur Dybanowski i Robert Chibowski, prezes Marie Skłodowska Curie Professional Women’s Association Maria Bielska, reprezentująca Radę Dyrektorów Instytutu Piłsudskiego Alicja Winnicka, dyrektor Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej Danuta Bronchard wraz z uczniami, przedstawiciele ZHP, a także członkowie zespołu folklorystycznego Krakowianki i Górale z opiekunką Elżbietą Hetnar. Podniosłą oprawę muzyczną zapewnił chór Angelus pod dyrekcją Nicholasa Kaponyasa.

W trakcie patriotycznej akademii konsul generalny RP Adrian Kubicki został odznaczony Medalem Paderewskiego, który w obecności komendanta naczelnego SWAP Tadeusza Antoniaka wręczył mu komendant Okręgu 2. SWAP Marek Chrościelewski. Podczas akademii do grona gości honorowych dołączyła również senator stanowa Kristen Gonzales oraz kandydatka na posła stanowego Anathea Simpkins. W części artystycznej akademii wystąpiły dzieci i młodzież z ZHP, tancerki z Polish American Folk Dance Company i chór Angelus.

Marcin Żurawicz
Fot. Marcin Żurawicz, Wojciech Maślanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -