niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutPamięć połączyła pokolenia

Pamięć połączyła pokolenia

Honorowe wejście pocztów sztandarowych Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain oraz innych organizacji polonijnych rozpoczęło 8 czerwca na Polance Sokołów w New Britain CT koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenie, zorganizowane przez Szkołę Języka Polskiego w New Britain, zgromadziło wielu znakomitych gości: duchownych, weteranów, artystów i przedstawicieli lokalnych organizacji polonijnych. Obecny był też wicekonsul Stanisław Starnawski z konsulatu RP w Nowym Jorku. W sumie w koncercie wzięło udział ok. tysiąc osób. Ta wyjątkowa frekwencja świadczy o tym, że pamięć o bohaterach sprzed lat, dla których Polska była najwyższą wartością, jest wciąż żywa wśród lokalnej Polonii, która także ma Polskę zawsze w sercach.

Świadkowie historii

Koncert rozpoczął się od „Mazurka Dąbrowskiego”, jednak melodia hymnu wkrótce przerodziła się w przejmujący dźwięk syreny, jakim 1 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. – Ta okrągła rocznica stała się dla nas inspiracją do zorganizowania koncertu. Chcemy jednak dzisiaj oddać hołd nie tylko powstańcom warszawskim, ale także sybirakom, uczestnikom bitwy pod Monte Cassino oraz wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę i doświadczyli piekła II wojny światowej – stwierdziła dyrektor szkoły Renata Senenko. Najważniejszymi gośćmi były tego dnia osoby, których dzieciństwo przypadło na tamte straszne czasy: Antonina Bogdańska, Teresa Borowska, Helena Knapczyk, Zyta Końska, Teresa Pławska i Elżbieta Zakrzewska. – Wojna zabrała wam dzieciństwo, beztroskie chwile w rodzinnym gronie, zabawy z rówieśnikami. Niejednokrotnie wojna zabrała też najbliższe osoby, a wspomnienia tych nieludzkich czasów towarzyszą wam przez całe życie. Jesteśmy wdzięczni, że dzielicie się z nami swoimi opowieściami, dbając o to, abyśmy pamiętali – kontynuowała dyrektor, zwracając się do świadków wydarzeń sprzed ośmiu dekad. Podczas koncertu wspominano także mieszkańców Connecticut z podobnymi życiorysami, których niestety nie ma już dziś wśród nas: Jadwigę Chruściel, pseudonim „Kozaczek”, Zdzisławę Łempicką, Leona Badowskiego, Pawła Dąbrowskiego, Józefa Guziewicza, Władysława Guziewicza, Czesława Guziewicza, Henryka Kaweckiego, Wincentego Knapczyka, Józefa Smyka i Lubomira Tomaszewskiego.

Warszawskie dzieci ruszyły w bój…

Słowa uznania za współpracę lokalnej Polonii przy organizacji koncertu wyraził wicekonsul Stanisław Starnawski, podkreślając jednocześnie edukacyjną rolę tego wydarzenia. Ks. John Gancarz – proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w New Britain – poprowadził modlitwę w intencji powstańców oraz wszystkich poległych w walce o wolność Polski. Symboliczna minuta ciszy wybrzmiała wzruszającym wykonaniem na trąbce „Ciszy” Andre Rieu przez absolwenta szkoły, Kamila Michalskiego.

Prowadzący koncert uczniowie Julia Grabek i Adrian Grabek przypomnieli o trudnych czasach wojny, przenosząc zgromadzoną publiczność na ulice walczącej Warszawy oraz okupowanej Polski. Koncert rozpoczęło grono pedagogiczne wykonaniem „Kołysanki leśnej” z towarzyszeniem akordeonisty Eugeniusza Kozłowskiego. Wiersz „Sierpień” wyrecytowany przez Emila Gąsiora zaczął budować klimat powstańczej Warszawy. Znany wszystkim utwór „Pałacyk Michla” zaśpiewali uczniowie klas 4. Szkolna grupa wokalna z towarzyszeniem grupy tanecznej sprawiły, że po policzkach zgromadzonej publiczności spłynęły pierwsze łzy wzruszenia. Zwłaszcza wykonanie utworu „Dziś idę walczyć, mamo…” przez solistę grupy, Anthoniego Obryckiego i towarzyszącej mu VOLTA Dance Studio było wzruszające…

W dalszej części konferansjerzy podkreślili istotną rolę harcerzy podczas walk w Powstaniu Warszawskim. Przypomniano, że najmłodszy z powstańców, noszący pseudonim „Orzeł Biały”, miał tylko 11 lat. Wiersz „Najmłodszym żołnierzom” w wykonaniu Daniela Mosakowskiego rozpoczął występ harcerek i harcerzy z New Britain. „Do Powstańca” – wiersz w wykonaniu Karoliny Kret, „Marsz Śródmieścia” w wykonaniu solistki Chóru Młodych Serc Emilii Rzadkiewicz czy „Serce w plecaku” w wykonaniu młodziutkiej solistki tegoż Chóru Ellie Bakowski skłoniły publiczność do skorzystania z przygotowanych śpiewników i do wspólnego śpiewania. „Mała dziewczynka z AK” w wykonaniu Anny Dudek, uzupełniona delikatną choreografią grupy NOVA Dance, stworzyły niezapomniany obraz.

Bohaterowie spod Monte Cassino

Konferansjerzy nie pozwolili widowni jednak zapomnieć, jaki był powód spotkania. „Podczas Powstania zginęło około sto pięćdziesiąt tysięcy ludności cywilnej i czterdzieści tysięcy powstańców…” – przypomniano. Dla nich wybrzmiały kolejne utwory: „Posłuchajcie ludzie smutnej opowieści…” i „Warszawo ma” w delikatnym wykonaniu Anny Dudek oraz „Niebo złote ci otworzę” w przejmującej aranżacji Jarka Majki. „Modlitwa Armii Krajowej” w wykonaniu Chóru Polonia Paderewski i „Warszawskie dzieci” z małą solistką Ellie doprowadziły widownię do momentu uczczenia 80. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. Pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino” śpiewali na stojąco wszyscy! Ukoronowaniem koncertu był utwór „Miejcie nadzieję” w wykonaniu Alexandry Majki.

Organizatorzy z całego serca dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego koncertu, dokładając tym swoją cegiełkę dla uczczenia pamięci Powstańców Warszawskich oraz wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę. Szczególne podziękowania składają Andrzejowi Mazurowi za opiekę nad muzyczną i dźwiękową stroną koncertu oraz konferansjerom – Julii Grabek i Adrianowi Grabek, którzy pięknie przypomnieli wszystkim o trudnych czasach wojny, a także lokalnym polonijnym gazetom, audycjom radiowym, polskim parafiom w New Britain i Bristol za nieodpłatne promowanie koncertu, a także sponsorowi – Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej za dofinansowanie koncertu.

Renata Senenko
WEM
Fot. Sylwia Baldowski, Paulina Sobon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -