sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaPamięć o Niezłomnych

Pamięć o Niezłomnych

W niedzielę, 6 marca, w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem obchodów był Komitet Smoleńsko-Katyński wraz z Klubami Gazety Polskiej w USA przy współpracy z Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA.

W obchodach w Amerykańskiej Częstochowie udział wzięli przedstawiciele polonijnych organizacji z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii, Connecticut i Massachusetts. Fot. Amerykańska Częstochowa

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem ku czci Żołnierzy Wyklętych. Pomnik ten, autorstwa Bożeny i Andrzeja Praszczyków, przedstawia „Inkę”, rotmistrza Witolda Pileckiego oraz pułkownika „Łupaszkę”, zamordowanych przez komunistów. Został oficjalnie odsłonięty w 2016 r. przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Po złożeniu wieńców odbył się apel pamięci. Następnie uczestnicy obchodów przenieśli się do sanktuarium, gdzie o godz. 12:00 odprawiona została uroczysta msza św.

W uroczystościach wziął udział konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki oraz liczni przedstawiciele polonijnych organizacji, między innymi naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Helena Knapczyk z Connecticut i przewodniczący Klubu Gazety Polskiej z Bostonu Wiesław Wierzbowski.

Obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych były też okazją do modlitwy za Ukrainę, która w ostatnich tygodniach stała się współczesnym symbolem niezłomnej walki o wolność.

JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -