piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork„Dziękuję, Polonio!”

„Dziękuję, Polonio!”

17 marca małżonka prezydenta RP przebywała z wizytą w Nowym Jorku, gdzie rozmawiała z przedstawicielami organizacji międzynarodowych na temat sytuacji Polski w kontekście przyjmowania uchodźców z Ukrainy, potrzeb ludności uciekającej z ogarniętego wojną kraju oraz cywili pozostających w Ukrainie. Następnie w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku spotkała się z Polonią. Agacie Kornhauser-Dudzie towarzyszył sekretarz stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski.

Agata Kornhauser-Duda podziękowała Polonii za wspieranie Ukrainy i przyjmującej uchodźców Polski oraz przybliżyła aktualną sytuację w kraju. Fot. KPRP

Spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych z nowojorskiego okręgu konsularnego poświęcone było omówieniu sytuacji w Ukrainie. Jak wiadomo, polskie środowisko w USA zaangażowało się w działania na rzecz mieszkańców Ukrainy: pozostających w kraju oraz uchodźców w Polsce. Małżonka prezydenta zwróciła się z podziękowaniem za wszelkie wysiłki, jakie Polacy w USA podejmują na rzecz potrzebujących. Podkreśliła, że potrzeby są ogromne, a każda pomoc niezwykle cenna. – Zaostrzająca się za wschodnią granicą sytuacja powoduje coraz większy napływ uchodźców, a Polska podejmuje wszelkie wysiłki, by wesprzeć potrzebujących – mówiła.

Agata Kornhauser-Duda przybliżyła także uczestnikom spotkania to, jak aktualnie wygląda sytuacja w Polsce, szczególnie w odwiedzanych przez nią ośrodkach, w których przebywają matki z dziećmi oraz na przejściach granicznych, jak to w Dorohusku, które kilka dni przed wizytą w Nowym Jorku odwiedziła Pierwsza Dama. Podkreślała konieczność koordynacji działań na rzecz tych środowisk spośród ewakuowanych ludzi, które wymagają specjalnego traktowania. Mówiła o małych pacjentach onkologicznych, dializowanych i z chorobami rzadkimi, którzy trafiają pod opiekę polskich oraz zagranicznych placówek medycznych. Kolejnymi grupami wymagającymi szczególnego wsparcia są osoby z niepełnosprawnościami różnego typu, w tym głębokimi upośledzeniami – zarówno dorosłe, jak i dzieci. – Takie osoby wymagają specjalnego transportu, specjalistycznego sprzętu oraz fachowej opieki – tłumaczyła, dodając, że szczególnej troski wymagają też podopieczni placówek opiekuńczo-socjalnych.

17 marca Pierwsza Dama RP spotkała się w siedzibie konsulatu generalnego RP na Manhattanie z przedstawicielami środowisk i organizacji polonijnych. Fot. KG w NY

Małżonka prezydenta wyraźnie akcentowała, że trwająca wojna na wiele lat zahamuje ukraińską gospodarkę, a kryzys humanitarny wywołany przez atak na Ukrainę potrwa miesiącami, dlatego bardzo istotne są perspektywiczne działania.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Fundacji Jana Pawła II, Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Fundacji Children’s Smile, Fundacji Kościuszkowskiej, organizacji Polish Assistance, Stowarzyszenia Weteranoów Armii Polskiej w Ameryce, Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP, Pulaski Association of Business and Professional Men, Inc., Centrum Polsko-Słowiańskiego, a także polonijnych duchownych, ojców paulinów z Amerykańskiej Częstochowy oraz sióstr benedyktynek z Huntington.

Podczas spotkania małżonka prezydenta RP odbyła krótką rozmowę z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem. Fot. KPRP

Przy okazji spotkania Pierwsza Dama odbyła także krótką rozmowę z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem, kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -