wtorek, 21 marca, 2023
Strona głównaPoloniaPensylwaniaOstatnie pożegnanie hm. Jadwigi Chruściel

Ostatnie pożegnanie hm. Jadwigi Chruściel

25 czerwca na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie (Doylestown, PA) miała miejsce ceremonia złożenia prochów śp. Jadwigi Chruściel, harcmistrzyni, córki dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela „Montera” i łączniczki. Armii Krajowej. W ostatniej drodze „Druhny Jadzi” uczestniczyła liczna brać harcerska: przedstawiciele ponad 20 hufców i chorągwi z USU i Kanady. Na uroczystości obecny był też wicekonsul Mateusz Gmura reprezentujący konsulat generalny RP w Nowym Jorku, który złożył wieniec w imieniu marszałek Sejmu RP oraz odczytał list od konsula generalnego RP.

W ostatniej drodze „Druhny Jadzi” uczestniczyli przedstawiciele ponad 20 hufców i chorągwi z USA i Kanady

Jadwiga Chruściel ps. „Kozaczek” urodziła się 25 czerwca 1928 r. w Stryju. Była córką gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter” – komendanta Okręgu Warszawskiego AK i dowódcy Powstania Warszawskiego. Podczas powstania służyła w stopniu strzelca jako łączniczka sztabu I Obwodu AK „Radwan” w Śródmieściu. Po upadku powstania dostała się do niewoli i jako jedna z najmłodszych uczestniczek walk została umieszczona w obozie jenieckim Stalag XI B Fallingbostel, a następnie w Oflagu IX C Molsdorf. Po wyzwoleniu obozu jenieckiego przez wojska amerykańskie trafiła do ośrodka werbującego do polskiej marynarki (Pomocnicza Morska Służba Kobiet). Przez Francję i Anglię przedostała się do Szkocji, gdzie podczas nauki w gimnazjum poznała idee harcerstwa. W 1947 r. złożyła harcerskie przyrzeczenie. Po przeprowadzce do Londynu prowadziła drużynę wędrowniczek „Jantar”, a w 1951 r. objęła funkcję Hufcowej Hufca „Bałtyk”. W 1956 r. wraz z ojcem i rodziną wyemigrowała do USA. W Stanach Zjednoczonych włączyła się do pracy harcerskiej prowadząc przez 3 lata Hufiec „Podhale” w Nowym Jorku. W okresie 1969-73 była dwukrotnie wybrana Komendantką Chorągwi. Działalności harcerskiej poświęciła większą część swojego życia. Opracowała i wydała szereg podręczników z zakresu wychowania harcerskiego młodzieży, m.in.: „Co drużynowa zuchów powinna wiedzieć”, „Wędrowniczki”, „Jak prowadzić drużynę harcerek”, „Sprawności Harcerek”, „Tropicielka”. Od 1962 r. mieszkała w Nowym Jorku. W 2012 r. powróciła na stałe do Polski, jednak do ostatnich dni utrzymywała kontakt ze swoimi wychowankami z Londynu i Nowego Jorku. „Zawsze uśmiechnięta, do końca dzielna, niezależna, wymagająca od siebie i innych” – wspominają ją harcerze i harcerki. W 2018 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jadwiga Chruściel zmarła w Warszawie 26 kwietnia 2022 roku, w wieku 93 lat. 27 maja w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona uroczysta msza święta żałobna w jej intencji. Modlitwie przewodniczył bp. Wiesław Lechowicz – biskup polowy Wojska Polskiego. Odczytano również list prezydenta RP. „Żegnamy gorącą patriotkę, kombatantkę Powstania Warszawskiego i zasłużoną działaczkę emigracyjnego harcerstwa, całym sercem oddaną sprawie niepodległości Rzeczypospolitej” – napisał Andrzej Duda, podkreślając, że śp. Jadwiga Chruściel „położyła wielkie zasługi dla wychowania kilku pokoleń młodzieży polonijnej w wierności prawu harcerskiemu i etosowi Niepodległej. Sama była wspaniałym wzorem tej postawy”. Jej prochy, zgodnie z jej ostatnią wolą, zostały złożone na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie.

JLS
Fot. KG w NY – Zygmunt Bielski, Maria Bielski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -