niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaOsoby z niepełnosprawnościami z pierwszeństwem w punktach szczepień

Osoby z niepełnosprawnościami z pierwszeństwem w punktach szczepień

Od poniedziałku osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mają pierwszeństwo w powszechnych punktach szczepień przeciw COVID-19, nie muszą się wcześniej zapisywać na konkretny termin.

Białystok, 27.12.2020. Koronawirus w Polsce. Punkt szczepień przeciwko COVID-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Kliniczny w Białymstoku, 27 bm. W pierwszej grupie zaszczepionych pacjentów, tzw. „grupie zero” znaleźli się pracownicy służb medycznych. (ar/doro) PAP/Artur Reszko

Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami od 10 maja mają możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się, czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Wystarczy, że przyjadą do punktu szczepień powszechnych. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia będą mogły od razu otrzymać zastrzyk.

Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.

Chodzi o ułatwienie dostępu do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień. Będą mogły z nich skorzystać osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie oraz pracownicy tych placówek.

Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, którego uczestnicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą być również objęte szczepieniami w inny sposób, np. w tzw. drive-thru. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mhr/

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -