czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaZnani i LubianiOsiemdziesiątka Stana Borysa

Osiemdziesiątka Stana Borysa

Stan Borys – legenda polskiego bigbitu, jedna z największych polskich gwiazd lat 60. i 70. – niedawno świętował 80. urodziny. Jubileuszowa gala odbyła się w rodzinnych stronach artysty – Rzeszowie. Ten benefis to początek ogólnopolskiej trasy Stana Borysa.

Stan Borys 3 września skończył 80 lat. Doskonale znany Polonii artysta urodziny obchodził w Wojewódzkim Domu Kultury w swoim rodzinnym mieście – Rzeszowie. Fot. Facebook.com

Idol starszego pokolenia aparycją i mocnym głosem przypominał gwiazdy z Zachodu. Wiele lat mieszkał za granicą, jednak pochodzi z Załęża, wsi przyłączonej obecnie do Rzeszowa. To w tym mieście w latach 50. i 60. zaczynał swoją karierę jako aktor, poeta i wokalista. Początkowe wybory edukacji nie zapowiadały muzycznej kariery. Stanisław Guzek – bo tak brzmi prawdziwe imię i nazwisko artysty – był uczniem technikum rolniczego (TMR Łańcut) i budowlanego. Jednak miłość do śpiewu i muzyki drzemała w nim i szybko została obudzona.

Działalność artystyczną rozpoczął w 1958 r., występując w rzeszowskich teatrach. Zaczynał od pracy statysty i rekwizytora. Potem grał w przedstawieniach. Cała Polska usłyszała o nim za sprawą współpracy z rzeszowskim zespołem bigbitowym „Blackout” (założył go z Tadeuszem Nalepą), który wylansował takie hity, jak romantycznie brzmiąca „Anna” czy „Gdybyś kochał hej”. W tym czasie piosenkarz zdecydował o wyborze pseudonimu artystycznego – Stan Borys. Po rozstaniu się z „Blackoutem” związał się z grupą „Bizony”, gdzie w latach 1968-1970 powstały niezapomniane dzieła: „Wiatr od Klimczoka” i „Spacer dziką plażą”. Udało mu się nawet zagrać samego siebie w filmie Janusza Zaorskiego „Uciec jak najbliżej”.

Będąc u szczytu karieru, w 1977 r. Stan Borys wyemigrował do USA, gdzie zaangażował się w działalność polonijną w Chicago. Tam dał się poznać ze strony prezentera radiowego w rozgłośniach polskojęzycznych, w tym w jednej założonej przez siebie. Po latach kariery na obczyźnie zaczął odwiedzać Polskę.

W 2019 r. w ciężkim stanie trafił do szpitala, zdiagnozowano udar. Przyjaciele postanowili pospieszyć z pomocą w opłaceniu kosztownej rehabilitacji. W organizowanych w tym celu wydarzeniach charytatywnych wystąpili m.in. Kayah, Marek Piekarczyk i Krzysztof Cugowski. Obecnie stan zdrowia piosenkarza jest znacznie lepszy. Mimo pewnych ograniczeń wznowił działalność artystyczną, co niezmiernie cieszy fanów.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -