poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkORP Wodnik na Manhattanie

ORP Wodnik na Manhattanie

We wtorek, 13 lipca, na Manhattan przypłynął okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej ORP Wodnik. Dowództwo i załogę okrętu w Nowym Jorku przywitał Konsul Generalny RP Adrian Kubicki.

ORP Wodnik to okręt szkolny, na którym młodzi podchorążowie uczą się morskiego rzemiosła. Fot. KG w NY
Fot. KG w NY

ORP Wodnik to okręt szkolny projektu 888, który został zbudowany w gdańskiej Stoczni Północnej. Podniesienie bandery nastąpiło 28 maja 1976 roku. Okręt szkolny ORP Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji „Pustynna burza” – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”.

Załogę okrętu powitał konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Fot. KG w NY

W 2020 roku okręt został wyremontowany i zmodernizowany. ORP Wodnik opuścił macierzysty Port Wojenny Gdynia 12 czerwca. W ośmiotygodniowy rejs na pokładzie okrętu wyruszyli podchorążowie drugiego studiów wojskowych z Polski, Kataru i Kuwejtu z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego. Przepłynięcie kilkunastu tysięcy mil po morskich i oceanicznych akwenach na pewno pozwoli im poznać trudy morskiego rzemiosła.

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -