sobota, 24 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceNagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej 2021” dla Muzeum Polskiego w Ameryce

Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej 2021” dla Muzeum Polskiego w Ameryce

Uroczysta gala Nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej” z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 29 czerwca 2021 r.

Nagrodę w imieniu Muzeum Polskiego w Ameryce odebrała członkini MPA i wolontariuszka Alicja Nawara. Fot. IPNTV/screenshot

Tegoroczna edycja nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” jest edycją jubileuszową. Dwudziesta odsłona spotkała się z bezprecedensowym odzewem. Do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęło około 200 zgłoszeń z całego świata. Spośród nich Kapituła Nagrody wyłoniła pięciu laureatów. W 2021 r. tytuł Kustosza Pamięci Narodowej przyznano trzem osobom oraz dwóm organizacjom. Statuetki odebrali: Jerzy Giza – pedagog, działacz społeczny, założyciel i wieloletni dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie, Czesław Nowak – legenda gdańskiej „Solidarności”, opozycjonista, poseł na sejm I i II kadencji, założyciel i prezes Stowarzyszenia „Godność”, oraz ks. Władysław Palmowski, z którego inicjatywy w Morawicy pod Krakowem powstała ścieżka dydaktyczna „Dzieje Narodu Polskiego”.

Wyróżnieni zostali także oo. redemptoryści posługujący w Radiu Maryja, którzy od 30 lat za pośrednictwem fal radiowych i telewizyjnych docierają codziennie do milionów Polaków w kraju i za granicą oraz Muzeum Polskie w Ameryce. W tej chicagowskiej placówce od wielu lat gromadzone są najcenniejsze pamiątki polskiej kultury. Muzeum nieustannie zabiega o promowanie polskiej historii w Stanach Zjednoczonych.

Nagrodę w imieniu Muzeum odebrała członkini MPA i wolontariuszka Alicja Nawara. W uroczystości wzięła również udział członkini wieczysta MPA, Maria Mirecka-Loryś – działaczka podziemia niepodległościowego, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet i dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej, a prywatnie matka historyka MPA – Jana M. Lorysia.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek pogratulował MPA nagrody oraz wieloletniej działalności, jaką Muzeum wykonuje dzięki swoim członkom, Radzie Dyrektorów, pracownikom i wolontariuszom na rzecz zachowania polskiego i polsko-amerykańskiego dziedzictwa oraz edukacji młodzieży poprzez wystawy i rozmaite działania.

WEM

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -