czwartek, 20 stycznia, 2022
Strona głównaZdrowie i UrodaOprócz pandemii COVID-19 trwa sezon grypowy – pamiętaj o szczepieniu!

Oprócz pandemii COVID-19 trwa sezon grypowy – pamiętaj o szczepieniu!

Ogromny nacisk kładziony jest na trwającą pandemię COVID-19 – i słusznie. Są przecież powody do niepokoju, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę szybkie rozprzestrzenianie się wysoce zaraźliwego wariantu Omicron. Jednak ważne jest, aby ludzie pamiętali, że jesteśmy również w środku sezonu grypowego, a oba wirusy krążą w naszych społecznościach, powodując choroby.

Dr Virginia Bieluch jest szefową oddziału chorób zakaźnych w Hospital of Central Connecticut. Fot. Hospital of Central Connecticut

Jedyną rzeczą, którą wiemy na pewno o grypie, jest to, że jest nieprzewidywalna – twierdzi dr Virginia Bieluch, szefowa oddziału chorób zakaźnych w Hospital of Central Connecticut.

Zeszłoroczny sezon grypowy w zasadzie nie istniał z powodu noszenia maseczek i dystansu społecznego. Eksperci ds. zdrowia nie spodziewają się jednak, że podobnie będzie w tym roku. W rzeczywistości liczba przypadków grypy rośnie w Connecticut i całym kraju.

Obserwujemy przypadki zachorowań na grypę we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie wśród dzieci i młodych dorosłych. Przewiduję, że aktywność grypy będzie nadal wzrastać w nadchodzących tygodniach i miesiącach – mówi dr Bieluch.

Dr Bieluch podkreśla, że najlepszym sposobem obrony przed tą chorobą jest zaszczepienie się przeciw grypie. Szczepionka zmniejsza ryzyko infekcji i ciężkiego przebiegu choroby, jednak musi być podawana co roku, ponieważ szczepy wirusa, które krążą, zmieniają się z roku na rok – podobnie jak w przypadku wariantów COVID-19 – tłumaczy.

Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, z pewnością powinien zaszczepić się przeciwko grypie. Nie koliduje to ze szczepionką przeciwko COVID-19, obie mogą być podane nawet w tym samym czasie – wyjaśnia dr Virginia Bieluch. Badania pokazują, że organizm wytwarza taką samą odpowiedź immunologiczną na obie szczepionki i te same działania niepożądane, niezależnie od tego, czy ktoś dostaje je razem, czy osobno. – Nie ma żadnych wątpliwości, że należy przyjąć obie szczepionki, i to jak najszybciej, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił. Liczy się tylko to, żeby zaszczepić się zarówno na grypę, jak i przeciwko COVID-19 – podkreśla.

Wśród wielu osób wątpliwości budzi teraz to, jak można stwierdzić, czy ktoś choruje na COVID-19, czy ma grypę. – Nie ma domowego sposobu, aby odróżnić grypę od COVID-19 – mówi dr Bieluch. – Oba wirusy powodują choroby układu oddechowego, które są zaraźliwe, przekazywane od osoby do osoby, a objawy mogą być podobne. W rzeczywistości można mieć grypę i COVID w tym samym czasie, więc testowanie jest kluczowe. To jedyny sposób, aby wiedzieć na pewno. Oczywiście podjęcie środków zapobiegawczych, takich jak noszenie maseczki, unikanie tłumów i osób chorych oraz mycie rąk może pomóc zminimalizować ryzyko zachorowania na którykolwiek z wirusów – dodaje.

Dr Virginia Bieluch


Aby uzyskać więcej informacji na temat szczepionki przeciw grypie, umówić się na wizytę w ośrodku podstawowej opieki zdrowotnej Hartford HealthCare Medical Group zadzwoń pod numer 877.707.4422 lub odwiedź www.hartfordhealthcare.org/fluvaccine

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułKamienie dla ulgi

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -