poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaObchody Dnia Weterana Polskiego w Placówce SWAP nr 12 w Bensalem

Obchody Dnia Weterana Polskiego w Placówce SWAP nr 12 w Bensalem

W niedzielę, 7 sierpnia, w siedzibie Placówki 12 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce na Polance Weteranów w Bensalem, PA odbyły się obchody Dnia Weterana Polskiego.

W uroczystości uczestniczył Janusz Brach – najstarszy członek Placówki 12 SWAP (w środku). Fot. Archiwum Pl. 12 SWAP

Weterańskie wartości

Weterańskie uroczystości rozpoczęły się przemarszem pododdziałów w szyku paradnym na czele z pocztami sztandarowymi Placówki 12 i Placówki 81 z Trenton, NJ. Na maszty zostały wciągnięte flagi: polska i amerykańska oraz zostały odegrane hymny Polski i Stanów Zjednoczonych. Następnie odbył się apel poległych, który odczytał II wicekomendant Tadeusz Ogonowski. Odegrany został także weterański capstrzyk.

Przeglądu weterańskich pododdziałów dokonali: płk Karol Budniak i Jacek Szklarski – I wicekomendant Placówki 12. Po zakończeniu przemarszu pododdziałów rozpoczęła się polowa msza święta, którą koncelebrował ks. dr Konstanty Pruszyński, kapelan Pl. 12 SWAP. Do mszy służył Tadeusz Antoniak, komendant naczelny SWAP.

W kazaniu, które wygłosił ks. dr Pruszyński, zostały przedstawione wartości moralne wyznawane przez pokolenia weteranów: „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Tradycje weterańskie przekazywane są następnym pokoleniom Polonii. Ksiądz kapelan podkreślił znaczenie działań weteranów w kształtowaniu patriotycznych postaw młodego pokolenia, życzył także weteranom siły i wytrwałości potrzebnych do spełnienia statutowych zadań, jakie stoją przed stowarzyszeniem. Weterani wspólnie odśpiewali hymn „Boże, coś Polskę”.

Jacek Szklarski, burmistrz Bensalem Joseph DiGirolamo i stanowy komisarz Gene DiGiloramo z listem proklamacyjnym od władz Bucks County. Fot. Archiwum Pl. 12 SWAP

Honorowi goście

Po mszy św. rozpoczęła się oficjalna polonijna akademia prowadzona przez wicekomendanta Jacka Szklarskiego, który oficjalnie powitał gości przybyłych na uroczystość, wśród których byli m.in. płk Karol Budniak z Ambasady RP w Waszyngtonie, Wesley Musiał – dyrektor Rady Związku PNA, Michael Blichasz i Theresa Romanowski – prezes oraz wiceprezeska Kongresu Polonii Amerykańskiej w Filadelfii, ks. dr Konstanty Pruszyński – kapelan Pl. 12 SWAP, dr Janusz Romański – prezes Stowarzyszenia Polskich Inżynierów „Polonia Technica”, historyk i kronikarz Pl. 12 oraz przedstawiciele władz SWAP: adiutant protokołowy Zygmunt Bielski, redaktor naczelny „Weterana” dr Teofil Lachowicz, I wicekomendant SWAP Antoni Płotka, komendant Okręgu 10 Mirosław Płotka, Komendant Pl. 81 w Trenton Stefan Radgowski i komendant honorowy Pl. 12 Zbigniew Wrzos. W obchodach udział wzięli też reprezentanci stanu Pensylwania: Joseph DiGirolamo – burmistrz Bensalem i komisarz stanowy Gine DiGirolamo.

Komendant naczelny SWAP Tadeusz Antoniak (z prawej) Fot. Archiwum Pl. 12 SWAP

Głównym mówcą uroczystości był Tadeusz Antoniak – komendant naczelny SWAP, który przedstawił temat: „Polonia amerykańska i jej rola w rozwoju Polski”. Podkreślił wielki udział Armii Błękitnej w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Przypomniał, że wolność nie jest dana na zawsze i trzeba jej bronić i o nią dbać, a także być przygotowanym na niesienie pomocy ojczyźnie, gdy zajdzie taka potrzeba. Komendant naczelny podziękował weteranom za pracę na rzecz Polonii i życzył dalszych sukcesów.

Historyczne zasługi

W imieniu Polskiego Związku Narodowego głos zabrał cenzor PNA Wesley Musiał, który podkreślił męstwo i wolę walki polskich żołnierzy, stanowiące inspirację dla studentów szkół wojskowych w USA. Znanymi amerykańskiemu społeczeństwu są dwie historyczne postacie: gen. Tadeusz Kościuszko i gen. Kazimierz Pułaski. Podkreślił, że Ameryka jest wdzięczna za udział Polaków w walce o wolność Ameryki, którzy znaleźli swoje miejsce w historii Stanów Zjednoczonych. – To powód do dumy dla weteranów, którzy winni kontynuować swoją misję i zachęcać młode pokolenie polonijne do współpracy i dalszej budowy prestiżu Polonii w Stanach Zjednoczonych – mówił.

Michael Blichasz poinformował o bieżących pracach Kongresu Polonii Amerykańskiej w Filadelfii i zaprosił weteranów do udziału w Paradzie Pułaskiego zaplanowanej na 2 października oraz w uroczystej mszy świętej, jaka odbędzie się 11 listopada w Amerykańskiej Częstochowie z okazji 102-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Następnie głos zabrali: burmistrz Bensalem Joseph DiGirolamo i komisarz stanowy Gine DiGirolamo, którzy przekazali życzenia weteranom, podkreślając duże znaczenie działań SWAP dla miasta i społeczeństwa Bensalem. Komisarz DiGirolamo przekazał weteranom oficjalny dokument odnotowujący proklamowane Dnia Żołnierza w Bucks County.

Płk Karol Budniak. Fot. Archiwum Pl. 12 SWAP

Wyróżnienia dla zasłużonych

Komendant naczelny SWAP Tadeusz Antoniak i I wicekomendant Antoni Płotka w asyście płk. Karola Budniaka dokonali odznaczeń zasłużonych weteranów z Pl. 12. Mieczami Hallerowskimi wyróżniony został Dariusz Tomczak, Krzyże Zasługi SWAP otrzymali: Roman Babula, Władysław Dziki, Czesław Gajownik, Janusz Głowacki, Marian Grech, Tadeusz Guzik, Wojciech Michalik, Tadeusz Ogonowski, Janusz Romański, Jacek Rutkowski, Mieczysław Smagacz, Krzysztof Wawrzyniak, Wojciech Wójcik i Zbigniew Zasada, Orderem Ignacego Paderewskiego odznaczeni zostali: Paweł Gryczewski, Szymon Moskal i Stefan Szymanik, a Medal 75-lecia SWAP wręczono Romualdowi Gryczewskiemu. Następnie Tadeusz Antoniak i Janusz Romański wręczyli Złotą Odznakę „Polonia Technica” płk. Karolowi Budniakowi.

Dr Romański odczytał też okolicznościowe życzenia, które przesłali: konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, burmistrz Bensalem Joseph DiGirolamo, Anna Maria Anders – ambasador RP we Włoszech i w Republice San Marino, Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników „Polonia Technica” w Nowym Jorku i Polski Uniwersytet Ludowy w Filadelfii. Tadeusz Antoniak przekazał podziękowania od Longiny Dubiel – wdowy po zmarłym zasłużonym weteranie Stanisławie Dubielu.

W obchodach udział wzięli weterani z Pl. 12 SWAP w Bensalem, PA oraz z Pl. 81 SWAP w Trenton, NJ. Fot. Archiwum Pl. 12 SWAP

Obchody Dnia Weterana zakończył krótkim wystąpieniem komendant naczelny SWAP Tadeusz Antoniak, dziękując wszystkim za udział i wsparcie weterańskiej uroczystości.

Następnie rozpoczął się żołnierski obiad, gdzie przy rozmowach, muzyce i śpiewie goście miło spędzili czas. Omawiano konieczność rozpoczęcia spisywania historii Pl. 12, aby ująć wspomnienia najbardziej zasłużonych weteranów dla historii weterańskiej Polonii. Wyrażono duże zadowolenie z faktu ukończenia Izby Pamięci Placówki 12. Podniesiono, że należy rozpocząć realizację projektu gabloty Historii Placówki 12 dla muzeum w Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie.

Relacja: dr Janusz Romański – kronikarz Pl. 12 SWAP
opr. JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -