poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaUSANew JerseyNowe przepisy wyborcze w New Jersey

Nowe przepisy wyborcze w New Jersey

Gubernator New Jersey podpisał pakiet nowych ustaw, które wzmacniają demokratyczne prawa wyborców w trakcie głosowania.

Nowe ustawy mają na celu wzmocnić prawa wyborców w stanie New Jersey. Fot. Archiwum WEM

Wyborcy oddający swoje głosy w New Jersey mogą czuć się pewniej, jeśli chodzi o demokratyczne prawa. Gubernator stanu Phil Murphy podpisał w czwartek 28 lipca pakiet siedmiu nowych ustaw wyborczych. Zgodnie z założeniami, mają one uczynić demokratyczny proces wyborczy New Jersey silniejszym, bardziej dostępnym i przejrzystym.

Pakiet projektów ustaw został zatwierdzony przez stanową legislaturę jeszcze w czerwcu, zanim prawodawcy udali się na zwyczajową letnią przerwę. Zawiera on regulacje dotyczące m.in. takich kwestii, jak zezwolenie nieletnim pełnienia funkcji pracowników podczas tworzenia sondaży, czy dopuszczenie możliwości wcześniejszego liczenia kart do głosowania, nadesłanych jeszcze przed dniem wyborów.

Jak podkreśliła w oświadczeniu sekretarz stanu Tahesha Way, ustawy zawarte w podpisanym przez gubernatora pakiecie rozszerzają przywileje wyborcze, zapewniają dodatkowe zasoby stanowym urzędnikom wyborczym i jednocześnie wzmacniają bezpieczeństwo samego głosowania. Dodała równocześnie, że prawo do głosowania jest podstawą demokracji USA i rządzący powinni dążyć do tego, by było ono jak najbardziej bezpieczne, proste i przejrzyste.

Poza wieloma głosami popierającymi pakiet ustaw, nie zabrakło także tych krytykujących niektóre zawarte w nim rozwiązania. Jesse Burns, dyrektor wykonawcza League of Women Voters of New Jersey, zwróciła uwagę, że jeden projektów np. zabrania urzędnikom wyborczym automatycznego wysyłania pocztą kart do głosowania w prawyborach do niezrzeszonych wyborców. Dodatkowo pakiet ustaw nie zawiera zapisów zatwierdzających rejestrację wyborców tego samego dnia.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -