niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkNie żyje Artur Skowron

Nie żyje Artur Skowron

W środę, 13 lipca, zmarł nagle Artur Skowron, znany w środowisku polonijnym i amerykańskim artysta. Miał 39 lat.

Fot. Archiwum rodzinne

Artur Skowron urodził się 25 września 1982 roku w Starachowicach. W Nowym Jorku zamieszkał w 1990 roku, gdzie przeniósł się wraz z rodziną. Artur był synem Janusza Skowrona, doskonale znanego Polonii artysty i społecznika.

Artur Skowron był wszechstronnie utalentowanym twórcą. W Nowym Jorku ukończył High School of Art & Design na Manhattanie. Dyplom Master Degree ze sztuk pięknych zdobył na Queens College. Uprawiał malarstwo, grafikę i fotografię. Był ilustratorem licznych publikacji książkowych i prasowych. Stworzył również wiele murali w przestrzeni publicznej Nowego Jorku. Był wieloletnim członkiem grupy Emocjonaliści i Rockaway Artists Allience. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie, między innymi w Polsce, Niemczech, Francji, Danii, Chinach, Korei Płd. i USA. Artur Skowron był także pisarzem i poetą. Wydał zbiór wierszy „Words and Pictures” (2010) ilustrowany swoimi fotografiami. Jako muzyk uczył się gry na fortepianie u prof. Jerzego Stryjniaka i Niny Kuźmy-Sapiejewskiej. Tworzył również własne kompozycje i udzielał się jako organista w kilku nowojorskich parafiach. Pracował w Centrum Polsko-Słowiańskim i Klubie Seniora Amber. Swoimi obrazami przez lata wspierał liczne aukcje charytatywne organizowane wśród Polonii.

O sztuce Artura Skowrona tak pisał prof. Lubomir Tomaszewski, legendarny założyciel grupy Emocjonaliści: „Prace Artura różnią się od prac innych swą odwagą ekspresji. Jego poczucie koloru jest znakomite, a techniki rysunku może mu pozazdrościć wielu artystów.”

Artysta pozostawił pogrążonych w bólu rodziców Janusza i Annę oraz brata Miłosza. Przyjaciele i znajomi będą mogli pożegnać Artura Skowrona w najbliższy weekend. W piątek, 22 lipca, urna z prochami artysty będzie wystawiona w Arthur’s Funeral Home na Greenpoincie, przy 207 Nassau Avenue, w godz. 5-8. Msza św. zostanie odprawiona w sobotę, 23 lipca, w kościele św. Cyryla i Metodego, przy 150 DuPont Street, o godz. 9 rano. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, PA.

M.Ż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -