sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyNapisz list do Powstańca!

Napisz list do Powstańca!

Powstanie Warszawskie było jednym z najtragiczniejszych w skutkach polskich zrywów narodowych, ale zarazem przejawem niezłomnej woli walki o wolność, za pragnienie której wielu z uczestników powstania zapłaciło najwyższą cenę. Ci, którzy przeżyli – choć dzisiaj jest ich już tylko garstka – są żywymi świadkami tej heroicznej historii.

Fot. Gov.pl

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tym bardziej warto włączyć się w organizowaną już drugi rok z rzędu akcję pisania listów do powstańców warszawskich, której inicjatorem jest Polska Szkoła im. św. Stanisława Kostki w Wallington. „Wiemy, że listy te w ubiegłym roku przyniosły wiele radości powstańcom, dlatego pragniemy Was zachęcić, abyście i w tym roku przyłączyli się do akcji. Podziękujmy naszym powstańcom za ich heroizm, poświęcenie, odwagę i bohaterstwo” – apeluje Agnieszka Kasprzak, dyrektor Polskiej Szkoły w Wallington. Dodaje, że obecnie na liście potencjalnych adresatów listów znajdują się 164 nazwiska i są to osoby związane z Domem Powstańców Warszawskich.

„Prosimy o zachęcenie uczniów do napisania w języku polskim listów, kartek z życzeniami oraz namalowania rysunków, które będą wyrazem naszej pamięci i wdzięczności. Listy powinny być skierowane do adresata, najlepiej pisane odręcznie, długopisem, starannie. Praca musi być czytelna i estetyczna” – wyjaśnia Agnieszka Kasprzak, dodając, że korespondencja zostanie przekazana powstańcom dokładnie 1 sierpnia – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Akcja objęta jest patronatem honorowym Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego, Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Zainteresowane szkoły proszone są o kontakt na adres e-mail: plszkolamsh@gmail.com lub telefoniczny 201-410-9363 do 6 kwietnia, wówczas do szkoły, która się zgłosi, przesłana zostanie lista 20 nazwisk powstańców wraz z linkami do biogramów. Następnie listy, kartki i rysunki należy wysłać pocztą w terminie do 20 maja na adres: Polska Szkoła im. św. Stanisława Kostki, 127 Paterson Ave., Wallington NJ 07057.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -