wtorek, 7 lutego, 2023
Strona głównaDziałyCiekawostkiNajpiękniejsze polskie słowa

Najpiękniejsze polskie słowa

Plebiscyt na wdzięczne elementy naszego języka dał zaskakujący efekt. Za wyjątkowe słowo uznano „solidarność”. Tuż za nią znalazła się „czułość” i „głębia”. Plebiscyt zorganizowała Akademia Retoryki.

Fot. Archiwum WEM

„Solidarność” zaproponował redaktor Wirtualnej Polski Piotr Mieśnik. „Czułość” zgłosiła prezenterka telewizyjna Magda Mołek, a „głębię” komik Robert Górski. „Solidarność” to także słowo, dzięki któremu Polska znalazła się na ustach całego świata, ale na tym nie koniec. „To słowo, którego przesłania potrzebujemy również teraz, w trudnym pandemicznym czasie” – zaznaczył Mieśnik.

Poza „solidarnością”, „czułością” oraz „głębią”, w konkursie na „Najpiękniejsze polskie słowo” udział brały także inne propozycje. W rankingu wysoko znalazły się też słowa takie jak: „onegdaj”, „spolegliwy”, „oddech”, „żółć”, „tolerancja”, „poezja”, a także… „słonina”.

Tegoroczny plebiscyt trwał od 26 kwietnia do 7 czerwca. Kto nie zdążył oddać w nim swojego głosu, ma taką szansę za rok w kolejnej edycji. Wystarczy śledzić stronę internetową organizatora.

Halina Kossak

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -