wtorek, 7 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaMorawiecki: Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej

Morawiecki: Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej

Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej – podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polska przestrzega prawa europejskiego i uznaje jego prymat nad krajowymi ustawami „stosownie do wspólnych dla nas wszystkich zobowiązań wynikających z Traktatu o UE”.

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 14 października. Fot. Rafał Guz/PAP

„Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej – organizacji opartej na wspólnych dla nas Traktatach, ustanowionych przez wszystkie państwa członkowskie, które powierzyły wspólnym instytucjom szereg kompetencji i wspólnie uregulowały wiele dziedzin życia za pomocą prawa europejskiego” – napisał na Facebooku premier Morawiecki.

„Polska tego prawa przestrzega i uznaje jego prymat nad krajowymi ustawami – stosownie do wspólnych dla nas wszystkich zobowiązań, wynikających z Traktatu o Unii Europejskiej” – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w debacie „Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego”, zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

W debacie uczestniczyła także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Praworządność to spoiwo, które łączy naszą Unię. Nie pozwolimy, aby nasze wspólne wartości były naruszane. Komisja będzie działać. Opcje są wszystkim znane. Pierwszą opcją są działania związane z procedurą naruszenia, gdzie będziemy w sposób prawny kwestionować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kolejna opcja to mechanizm warunkowości i inne narzędzia finansowe” – przestrzegała szefowa KE.

Daria Kania/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -