czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaDebata z okazji Dnia Praw Rodziny

Debata z okazji Dnia Praw Rodziny

Polityka państwa idzie w kierunku wspierania i inwestowania w polskie rodziny. Będziemy stwarzać możliwości, aby młodzi ludzie mieli poczucie stabilizacji, że państwo będzie ich wspierać – mówiła w środę szefowa MRiPS Marlena Maląg podczas debaty z okazji Dnia Praw Rodziny.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L), minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (C) oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak (P) podczas debaty z okazji Dnia Praw Rodziny pt. „Różne aspekty praw rodzin. Jakie działania należy podjąć, by wzmocnić pozycję rodzin?”, 20 października, w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Fot. Rafał Guz/PAP

W debacie oprócz minister Maląg wzięli udział szef MEiN Przemysław Czarnek, rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak i przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska.

Minister Maląg podkreślała, że od 2015 r. „rodzina jest w centrum życia, w centrum uwagi”. „Pierwsze kroki, które zostały podjęte to zmiana sytuacji finansowej polskich rodzin – to wprowadzenie programu +Rodzina 500 plus+” – przypomniała szefowa MRiPS.

Poinformowała, że w ramach tego programu do polskich rodzin trafiło ponad 160 mld zł.

Minister dodała, że w ostatnich latach nastąpił także rozwój opieki żłobkowej, wprowadzono wsparcie finansowe dla rodziców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, i uruchomiono program „Dobry start”.

Maląg zwróciła uwagę, że według badań resortu 98 proc. młodych Polaków deklaruje, że chce założyć rodzinę i mieć dzieci. Zaznaczyła, że nie przekłada się to do końca na poprawę sytuacji demograficznej w Polsce.

„Politykę demograficzną, prorodzinną, prowadzi się przez lata. Nie zmieni się danego kursu przez jedną kadencję” – powiedziała minister.

Podkreśliła, że stabilizacja i konsekwencja w realizacji polityki prorodzinnej jest priorytetem rządu.

„Potrzebne jest stałe, systematyczne wsparcie rodzin. Inwestycja w rodzinę jest obowiązkiem państwa i my to zadanie staramy się jak najlepiej wykonać” – zadeklarowała Maląg.

Zapewniła, że polityka państwa idzie w kierunku wspierania i inwestowania w polskie rodziny.

„Będziemy stwarzać możliwości, aby młodzi ludzie mieli poczucie stabilizacji, że państwo będzie ich wspierać” – dodała.

Karolina Kropiwiec/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -