czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaDziałyCiekawostkiMiasta partnerskie New Britain

Miasta partnerskie New Britain

Wymiana kulturalna, informacyjna i ekonomiczna – tak najkrócej opisać można zasady, na których opiera się idea miast partnerskich, tak zwanych „sister cities”. W rzeczywistości międzymiastowa współpraca sięga niejednokrotnie znacznie głębiej, tworząc między społecznościami mocne więzi pozwalające między innymi na realizację różnego rodzaju wspólnych projektów. Idea miast partnerskich wychodzi nie tylko poza granice państw, ale i kontynentów. Dokładnie tak sytuacja prezentuje się w przypadku „sister cities” New Britain w Connecticut. Wyjątkowe partnerstwo połączyło tu trzy kontynenty i sześć miejscowości z sześciu różnych państw.

New Britain – będące największym skupiskiem Polonii w stanie Connecticut – nawiązało w ciągu lat partnerskie relacje z miejscowościami Pułtusk w Polsce, Atsugi w Japonii, Rastatt w Niemczech, Janitsa w Grecji i Solarino we Włoszech.

Pułtusk w Polsce

Partnerskie relacje między New Britain i Pułtuskiem sięgają roku 1990. Ta polska, niewielka miejscowość położona jest w wyjątkowo malowniczych okolicach północnej części Mazowsza – na skraju Puszczy Białej nad Narwią. Około 20-tysięczne miasto posiada wyjątkowo długa listę przyciągających turystów zabytków. Znaleźć na niej można m.in. gotycką Bazylikę kolegiacką Zwiastowania NMP z XV wieku, zamek biskupi z XV wieku usytuowany na brzegu Narwi z XIV-XVI wieku, pozostałości murów miejskich z lat 1508-1533 wzniesionych z inicjatywy biskupa płockiego Erazma Ciołka, a także klasycystyczne domy i kamienice znajdujące się przy Rynku z początku XIX w.

Partnerskie relacje między New Britain i Pułtuskiem sięgają 1990 roku. Fot. Wikipedia

Atsugi w Japonii

Kolejne z miast partnerskich New Britain to Atsugi. Jest to miasto leżące w Japonii, w prefekturze Kanagawa, dokładniej na wyspie Honsiu. Zostało założone w końcówce XIX wieku. Nosi ono status „miasta specjalnego”. Ten ok. 250-tysięczny ośrodek jest słynie ze zlokalizowanych tu przemysłów – samochodowego, elektrotechnicznego i gumowniczego. Architektura Atsugi odzwierciedla mocno zindustrializowany charakter tej miejscowości.

Atsugi to miasto w Japonii, na wyspie Honsiu. Fot. youtube

Rastatt w Niemczech

Wśród miast o partnerskich relacjach z New Britain znalazła się także niemiecka miejscowość Rastatt. Jest to niewielkie miasto powiatowe umiejscowione w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Około 50-tysięczny ośrodek może poszczycić się malowniczym położeniem – nad rzeką Murg, zaledwie 25 km od Karlsruhe. Miejscowość zyskała prawa miejskie już w 1705 roku. Ogromnym atutem miejscowości Rastatt jest jej architektura i zabytki. Na ich liście turyści znaleźć mogą urokliwe budynki, kamieniczki, pałac Rastatt, pałac letni Favorite, a także kościół pw św. Aleksandra.

Rastatt to niewielkie miasto powiatowe w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Fot. Wikipedia

Janitsa w Grecji

Czwartym z miast partnerskich New Britain jest Janitsa. Jest to niewielka miejscowość, znajdująca się w Grecji, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Pella. Co wyróżnia ją na liście „sister cities”? Na pewno jej kameralny charakter. Populacja mieszkańców tego urokliwego miasteczka liczy zaledwie około 30 tys. osób. Jego atutem są oczywiście zabytki. Na ich liście nie brak tradycyjnej zabudowy, a także znanego mauzoleum Gazi Evrenosa.

Janitsa to niewielka miejscowość w Grecji, w regionie Macedonia Środkowa. Fot. Wikipedia

Solarino we Włoszech

Solarino to maleńka miejscowość w prowincji Syrakuzy na Sycylii. Fot. Archiwum WEM

Listę partnerskich miejscowości New Britain zamyka na razie Solarino. Ta maleńka, włoska miejscowość znajduje się w prowincji Syrakuzy, na Sycylii. Według szacunków, zamieszkuje ją zaledwie około 10 tysięcy mieszkańców. Ta urokliwa miejscowość przyciąga swoją zabytkową architekturą i atrakcyjnym dla turystów położeniem. Znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Syrakuzy, co będzie atutem dla każdego miłośnika zwiedzania i odpoczynku w kameralnym wydaniu, a jednak w pobliżu znanych ośrodków turystycznych.

Anna Miler

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułNowe atrakcje turystyczne w Polsce
Następny artykułKolacja z widokiem

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -